Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod
Ilustračné foto SITA/AP
5. augusta 2014 11:35 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Strojtransgaz nepostaví bulharskú časť Južného prúdu

Účasť firmy na projekte odmietla bulharská vláda pod tlakom amerického senátora Johna McCaina, tvrdí sankcionovaný majiteľ spoločnosti Gennadij Timčenko.

Ruská spoločnosť Strojtransgaz, ktorá je terčom západných sankcií, nepostaví bulharskú časť plynovodu Južný prúd. Pre agentúru ITAR-TASS to potvrdil v pondelok majiteľ firmy Gennadij Timčenko. Účasť firmy na projekte podľa neho odmietla bulharská vláda pod tlakom amerického senátora Johna McCaina.

„Áno, zvíťazili sme v tendri, chceli sme prispieť k dosiahnutiu spoločného cieľa, pán McCain však navštívil Bulharsko a presvedčil miestne úrady, aby naše služby odmietli,“ povedal Timčenko, ktorý patrí medzi najbližších spojencov ruského prezidenta Vladimira Putina. Strojtransgaz podľa neho teraz nahradí divízia plynárenského koncernu Gazprom, firma Centrgaz.

Plynovod Južný prúd má dopravovať zemný plyn cez Čierne more do južnej a strednej Európy a obísť pritom Ukrajinu. Buduje ho firma Gazprom s cieľom diverzifikovať prepravné trasy pri exporte zemného plynu. Na výstavbe pozemnej časti plynovodu sa medzivládnymi dohodami zaviazali podieľať Bulharsko, Srbsko, Maďarsko, Grécko, Slovinsko, Chorvátsko a Rakúsko. Odhadované celkové náklady na projekt sú viac ako 15 mld. eur. Od roku 2018 by mal plynovod prepravovať do Európy do 63 mld. kubických metrov plynu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies