Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zákon právo súd
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
10. októbra 2016 11:26 TeploAktuality od vEnergetike.skSITA

V stredu sa bude v Košiciach rozhodovať o tepelnom zákone

Opoziční poslanci sa pred vyše rokom obrátili na ústavný súd, aby rozhodol o ústavnosti či neústavnosti niektorých ustanovení v novele zákona o tepelnej energetike.

V stredu by mal Ústavný súd SR (ÚS) rozhodnúť o ústavnosti či neústavnosti niektorých ustanovení zákona o tepelnej energetike. Na stredajšej tlačovej besede o tom informovali parlamentní opoziční poslanci. „Dúfam, že ústavný súd aj vzhľadom na to, že sú tu mnohé prvky neústavnosti a nevyváženosti voči užívateľom bytov rozhodne tak, že tieto predmetné ustanovenia zákona zruší,“ povedal poslanec za OĽaNO Jozef Viskupič.

Opoziční poslanci sa pred vyše rokom obrátili na ústavný súd. Prekáža im najmä to, že veľkí výrobcovia tepla získali novelou zákona o tepelnej energetike spred dvoch rokov právomoc zúčastniť sa na stavebnom konaní pri výstavbe domových kotolní. Podľa opozičných poslancov je stanovisko teplárov v stavebnom konaní záväzné, vďaka čomu môžu kedykoľvek zablokovať výstavbu vlastnej kotolne v bytových domoch. Teplári tak podľa nich získali právo veta.

Výrobcovia tepla už viackrát deklarovali nesúhlas s tvrdeniami opozičných poslancov. Podľa Slovenského zväzu výrobcov tepla, novela zákona o tepelnej energetike im nedala právo veta pri budovaní domových kotolní. Teplárenské spoločnosti upozorňujú na to, že veľké právomoci v oblasti tepelnej energetiky majú jednotlivé samosprávy. Obce by sa mali riadiť pri povoľovaní odpájania sa od centrálneho zásobovania teplom svojou vlastnou koncepciou rozvoja v oblasti tepelnej energetiky, ktorú by mali aktualizovať raz za päť rokov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame