Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SSE vedenie
Ilustračné foto epholding.cz
18. júna 2017 10:54 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Stredoslovenskí energetici znova zabojujú na súde vo veci G-komponentu

Žilinský okresný súd začiatkom júna zaviazal distribučnú spoločnosť vyplatiť prevádzkovateľovi solárnej elektrárne uhradený poplatok za prístup do distribučnej siete, takzvaný G-komponent.

Spoločnosť Stredoslovenská energetika – Distribúcia (SSE-D) podala odvolanie voči rozsudku Okresného súdu v Žiline. Ten začiatkom júna zaviazal distribučnú spoločnosť vyplatiť prevádzkovateľovi solárnej elektrárne uhradený poplatok za prístup do distribučnej siete, takzvaný G-komponent. „Veríme, že senát Krajského súdu v Žiline pri svojom rozhodovaní vypočuje aj svedkov, nezávislých odborníkov, ktorí boli pripravení vypovedať. Žiaľ, samosudca Okresného súdu v Žiline, ktorý o prípade rozhodoval, nedovolil vystúpiť všetkým svedkom navrhnutým žalovanou stranou,“ uviedol riaditeľ právnej sekcie SSE-D Marián Cesnek.

Distribučka je presvedčená, že postupovala podľa platných zákonov a podľa usmernení a rozhodnutí Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. „Zároveň veríme, že odvolací súd komplexne posúdi všetky naše argumenty,“ konštatoval Cesnek. Rozhodnutie žilinského okresného súdu bolo interpretované ako prvé rozhodnutie spomedzi desiatok súdnych podaní, ktorým výrobcovia elektrickej energie napádali všetky tri regionálne distribučné spoločnosti za inkasovanie G-komponentu. Toto rozhodnutie však zatiaľ nenadobudlo právoplatnosť.

Takzvaný G-komponent je poplatok, ktorý musia výrobcovia elektrickej energie podľa cenového rozhodnutia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví uhrádzať prevádzkovateľom distribučných sietí, aby mohli vyrobenú elektrickú energiu dostať do distribučnej sústavy. Regulátor zaviedol spomínaný poplatok pred zhruba štyrmi rokmi. Vtedajší opoziční poslanci sa následne obrátili na ústavný súd. Tvrdili, že vyhláška zavádzajúca platbu G-komponent nezákonným spôsobom znižuje podporu, ktorá je výrobcom elektriny garantovaná zákonom o podpore obnoviteľných zdrojov na obdobie 15 rokov v stabilnej výške. Nárok na túto podporu totiž považovali za vlastníctvo chránené ústavou aj európskym dohovorom.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame