Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SSD elektrické vedenie
Rekonštrukcia elektrického vedenia
5. decembra 2018 14:03 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Stredoslovenskí energetici ukončili investíciu za šesť miliónov

Distribučná spoločnosť investovala do výmeny vodičov, optických káblov a sedemdesiatich stožiarov na 20-kilometrovom úseku na Kysuciach.

Spoločnosť Stredoslovenská distribučná (SSD) už zásobuje región Kysúc elektrinou cez nové 110 tisícvoltové vedenie. Komplexná rekonštrukcia dvojitého elektrického vedenia veľmi vysokého napätia medzi Kysuckým Novým Mestom a Čadcou začala na jar. Firma ju chcela zrealizovať do konca tohto roka. Stredoslovenskí energetici napokon stihli investičný projekt ukončiť o mesiac skôr.

Distribučná spoločnosť investovala do výmeny vodičov, optických káblov a sedemdesiatich stožiarov na 20-kilometrovom úseku dokopy zhruba šesť miliónov eur. „Celkové náklady na realizáciu boli zhruba o štvrť milióna nižšie oproti plánovanému rozpočtu,“ skonštatoval manažér kľúčových projektov SSD Vladimír Svetlošák.

Nové vedenie má okrem väčšej spoľahlivosti a bezpečnosti poskytnúť aj väčšiu kapacitu. „Pre odberateľov to znamená menej porúch, stabilnejšiu sieť a postupne aj pripájanie nových odberateľov,“ dodal hovorca SSD Miroslav Gejdoš s tým, že pôvodné vedenie malo viac ako osemdesiat rokov a patrilo k prvým na Slovensku.

Stredoslovenskí energetici pokračujú v rozvoji elektroenergetickej infraštruktúry na Kysuciach aj ďalšou investíciou. V Krásne nad Kysucou stavajú novú transformovňu. Bude meniť veľmi vysoké napätie z nového zrekonštruovaného vedenia na úroveň vysokého napätia, ktoré je potrebné pre ďalšiu distribúciu elektriny smerom k odberateľom.

„Zatiaľ prebieha všetko tak, ako sme si načasovali. Už máme hrubú stavbu a osadený 50 tonový transformátor. Rozvodňu by sme chceli spustiť do prevádzky v auguste budúceho roka. Keď sa nám to podarí, už nebude nič brániť tomu, aby sa pripájali k sieti nové výrobné prevádzky, polyfunkčné objekty či domácnosti,“ priblížil vedúci tímu Kľúčové projekty SSD zodpovedný za realizáciu tejto investície za päť miliónov eur Igor Macúš.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame