Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrická energia SSE elektrina
Ilustračné foto SSE
19. januára 2018 13:01 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk

Stredoslovenskí energetici preinvestovali 45 miliónov eur

Investície smerovali primárne do rozvoja distribučnej sústavy, do obnovy a rekonštrukcií elektrických zariadení a vedení.

Spoločnosť Stredoslovenská energetika – Distribúcia (SSE-D) v minulom roku preinvestovala zhruba 45 miliónov eur. „Investície smerovali primárne do rozvoja distribučnej sústavy, do obnovy a rekonštrukcií elektrických zariadení a vedení, do informačných technológií a systémov, do obnovy nehnuteľností a dopravných prostriedkov. Súčasťou investícií je aj nákup a montáž inteligentných meradiel a technológií pre znižovanie objemu strát,“ uviedol hovorca SSE-D Miroslav Gejdoš. Aj v tomto roku má spoločnosť na investície pripravených 45 miliónov eur.

Medzi najvýznamnejšie investície v minulom roku radí spoločnosť rekonštrukcie elektrických staníc a vedení v Banskej Štiavnici, Kremnici, Novákoch, Bystričanoch, budovanie novej transformovne v Krásne nad Kysucou, nákup meradiel, nové pripojenia a nákup transformátorov. „V tomto roku budú patriť medzi najvýznamnejšie investície rekonštrukcie vedení veľmi vysokého napätia medzi Čadcou a Kysuckým Novým Mestom, v Žiari nad Hronom, vo Varíne a Sučanoch. Čaká nás tiež budovanie novej rozvodne v Krásne nad Kysucou a Žiline. Časť prostriedkov plánujeme využiť na nákup meradiel a transformátorov,“ dodal Gejdoš.

Stredoslovenskí energetici nateraz nechceli konkretizovať svoje vlaňajšie hospodárenie. Medzi kľúčové vplyvy na hospodárenie zaradili nízke teploty počas prvých týždňov minulého roka. „Dôsledkom boli vyššie toky elektrickej energie v našej distribučnej sústave a pokračujúce úsilie nastavovania efektívnych procesov a optimálnej nákladovej a výdavkovej štruktúry,“ doplnil Gejdoš s tým, že vo významnej miere ovplyvňoval hospodárenie firmy aj systém poskytovania podpory pre výrobcov elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov.

„V ňom získavame elektrickú energiu na straty vzniknuté počas distribúcie výkupom elektriny od približne tisíc výrobcov na našom území. Výška dodávky, teda vynúteného výkupu, pritom prevyšuje finančné zdroje, ktoré naša spoločnosť získava od štátu. V prípade výšky doplatku, respektíve výkupu, išlo hlavne o počet hodín osvitu solárnych elektrární a neprevádzkovanie niektorých významných zdrojov elektrickej energie na našom území,“ dodal Gejdoš.

Firma Stredoslovenská energetika – Distribúcia prevádzkuje viac ako 34 tisíc kilometrov distribučnej siete. Jediným akcionárom spoločnosti SSE-D je Stredoslovenská energetika. Jej akcionármi sú Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré ovláda 51-percentný podiel a spoločnosť EP Energy, ktorá drží 49-percentný podiel. Firma EP Energy patrí do portfólia česko-slovenskej energetickej skupiny Energetický a průmyslový holding.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame