Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina vedenie
Ilustračné foto. pixabay.com
3. februára 2017 15:54 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Stredoslovenskí energetici ponúkajú politikom odborný seminár

Na seminári chcú energetici vysvetliť politikom zásady podnikania v regulovaných odvetviach.

Spoločnosť Stredoslovenská – Distribúcia (SSE-D) je pripravená zorganizovať pre členov parlamentných politických strán odborný seminár. Ako informovala distribučná spoločnosť, na seminári by vysvetlila politikom zásady podnikania v regulovaných odvetviach, zverejnila by dostupné údaje firmy, jej ekonomické parametre, ako aj slovenskú a európsku legislatívu, ktorou sa regulované podniky musia riadiť. „Očakávame, že vďaka tomuto kroku by mohlo skončiť traumatizovanie spoločnosti predstaviteľmi politických strán, ktorí vystupujú bez základných znalosti fungovania regulovaných podnikov,“ uviedla firma.

Miliónové investície

Podľa stredoslovenských energetikov, ak by platili predstavy strany SaS, že majetok spoločnosti je odpísaný, domácnosti a podniky na strednom Slovensku by nemohli fungovať a mať zabezpečenú elektrickú energiu. „Staráme sa o takmer 34 tisíc kilometrov vedení a približne deväť tisíc rozvodní a trafostaníc. Každoročne musíme do modernizácie a údržby siete, či nových pripojení investovať desiatky miliónov eur,“ reagoval distribučný podnik s tým, že od svojho vzniku nerealizoval žiadne účtovné precenenie majetku, čo majú dokazovať zverejnené výročné správy.

Kontrola v podniku

Stredoslovenskí energetici tvrdia, že minulý rok uskutočnil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v ich podniku rozsiahlu kontrolu pre stanovenie hodnoty majetku na účely regulácie, ktorá je nižšia ako účtovná hodnota majetku firmy. „Na kontrole museli spolupracovať desiatky ľudí a spolu so zamestnancami ÚRSO prešli stovky tisíc položiek vrátane hĺbkovej kontroly v teréne. Na jej základe bola úradom stanovená hodnota regulovaného majetku, podobne ako pri poslednej rozsiahlej kontrole v roku 2006. V rámci tejto kategórie nevstupujú do výpočtov položky ako marketing, odmena orgánov spoločnosti či poradenské služby,“ spresnila spoločnosť.

Prilepšili by si

Spoločnosť SSE-D však víta návrh na zmenu prístupu k stanoveniu regulovaných  výnosov na parametre platné v minulom roku, po ktorom volajú niektoré politické strany. „Pre samotnú spoločnosť by to znamenalo možnosť  navýšenia regulovaných výnosov približne o osem miliónov eur oproti tomu, ako boli plánované pre tento rok,“ konštatovala stredoslovenská distribučná spoločnosť.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame