Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
7. júla 2013 10:21 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Stredoslovenská energetika vlani s nárastom zisku o 24 %

Spoločnosť Stredoslovenská energetika, a.s. (SSE) dosiahla v minulom roku tržby vo výške 684 mil. eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o 16 %. Firma evidovala vlani čistý zisk v objeme 81 mil. eur, čo oproti predchádzajúcemu roku bolo o zhruba 24 % viac. „Minulý rok bol pre našu spoločnosť veľmi dynamickým, no zároveň náročným obdobím. Aj napriek tomu môžeme povedať, že tento rok bol úspešný. Svedčia o tom výrazné pokroky v napredovaní firmy,“ okomentoval dosiahnuté výsledky vo výročnej správe predseda predstavenstva SSE Antoine Jourdain.

Predstavenstvo spoločnosti už rozhodlo aj o rozdelení zisku. Štát ako 51-percentný akcionár si vďaka minuloročnému hospodáreniu SSE prilepší o 26,8 mil. eur. Zahraničný investor, spoločnosť Electricité de France, si ako minoritný akcionár odnesie z vlaňajšieho zisku 25,7 mil. eur. Zvyšok zisku si firma ponechá ako nerozdelený zisk z minulých rokov. Viac ako 250 tisíc eur pôjde do sociálneho fondu.

V tomto roku plánuje spoločnosť SSE vyhľadávať možnosti v oblasti zelených projektov. Hlavnými oblasťami záujmu budú aj naďalej projekty využívajúce potenciál vodných tokov, biomasy, kombinovanej výroby elektriny a tepla ako aj projekty zameriavajúce sa na energetickú efektívnosť. Do rozvoja a zvyšovania kvality sietí chce firma v tomto roku investovať viac ako 40 mil. eur. „Musíme sa pripraviť na náročné obdobie, ktoré vyplýva z celosvetovej ekonomickej situácie,“ konštatoval Jourdain.

Stredoslovenská energetika dodáva energiu pre takmer 712 tisíc zákazníkov. Okrem elektrickej energie dodáva svojim zákazníkom aj zemný plyn. Pôsobí najmä na strednom Slovensku, kde pôsobí už viac ako 85 rokov. Ku koncu vlaňajška zamestnával podnik 1 099 pracovníkov. Francúzsky investor Electricité de France kúpil 49-percentný podiel v SSE pred viac ako desiatimi rokmi za 158 mil. eur. Zvyšok akcií drží v rukách štát, prostredníctvom Fondu národného majetku SR. Francúzsky investor sa už dohodol na predaji svojich akcií s českou energetickou firmou Energetický a průmyslový holding. Transakcia, ktorej hodnota sa pohybuje na úrovni 400 mil. eur, však ešte nie je ukončená.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame