Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SSE vedenie
Ilustračné foto epholding.cz
19. januára 2017 12:22 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSSE

Stredoslovenská energetika–distribúcia odmieta škandalizovanie

Stredoslovenská energetika – distribúcia, a.s. odmieta škandalizovanie spoločnosti, vyplývajúce z nových cien za distribúciu platných od 1.1.2017 (taríf), ktoré boli schválené Úradom pre reguláciu sieťových odvetví v zmysle platnej legislatívy. Podľa nových taríf schválených Úradom pre reguláciu sieťových odvetví, spoločnosť na rok 2017 neočakávala zvýšenie svojich výnosov, ktoré predstavovali výšku na úrovni roku 2016.  Tie sú dokonca nižšie, ako boli v predchádzajúcom regulačnom období.

Systém taríf, ktoré boli navrhnuté pre malé podniky a organizácie miest a obcí okrem zjednudušenia štruktúry  mali za cieľ znížiť potrebu vynútených, ale zároveň nepotrebných investícií, ktoré by finančne museli znášať všetci užívatelia distribučnej sústavy. V navrhnutej tarifnej štruktúre sa stanovuje maximálna rezervovaná kapacita pre odberateľov elektrickej energie na základe ampérovej hodnoty vstupného ističa. Je pravda, že aj mnoho obcí, miest a podnikateľov majú rezervovanú kapacitu vo vysokých hodnotách, ktorú nepotrebujú. Týmto blokujú kapacitu distribučnej sústavy pre možnosti rozvoja tak súčasných, ako aj nových odberateľov a nútia distribučnú spoločnosť do náročných investící pre budovanie nových kapacít.

Mnohé mestá a obce , či podnikatelia realizovali úsporné opatrenia pre zníženie spotreby elektrickej energie, na ktoré však nendväzovala požiadavka na zmenu služieb distribúcie elektrickej energie. Nové tarify mali z cieľ preniesť zaviesť spravodlivejsiše rozdelenie platieb. Tak aby vyššie platby platili zákazníci, ktorí majú vyššie požiadavky pre zaťaženie distribučnej sústavy.

SSE-D identifikovala viacero obcí v regióne, ktoré by optimalizáciou rezervovanej kapacity dokázali ušetriť niekoľko tisíc eur ročne iba na distribúcii energie pri použití novo navrhnutých taríf. Ceny za distribúciu elektrickej energie v cenníku Stredoslovenskej energie – distribúcia, a.s. platnom od januára 2017 výrazne klesli pre odberateľov, ktorí využívali služby distribúcie na úrovni vysokého napätia a rovnako významne pre približne 325 tisíc odberateľov v domácnostiach na úrovni nízkeho napätia.

Spoločnosť SSE-D týmto prehlasuje, že v súvislosti s cenami za distribúciu vždy postupovala a bude postupovať v zmysle platnej legislatívy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame