Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vedenie elektrické elektrina
Ilustračné foto pixabay.com
25. júla 2016 13:42 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Stredoslovenská distribučná spoločnosť vlani zarobila viac

Spoločnosť Stredoslovenská energetika – Distribúcia (SSE-D) v minulom roku dosiahla výnosy vo výške 454 miliónov eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o 33 miliónov eur. Podnik vykázal čistý zisk v objeme 53,4 milióna eur, čo je oproti predchádzajúcemu roku nárast o vyše 12 miliónov eur. Predstavenstvo spoločnosti už rozhodlo, že celý zisk pôjde na výplatu dividend akcionárom. „Minulý rok možno považovať za rok ich stabilizácie. Aj napriek negatívnym vplyvom sa nám podarilo dosiahnuť dobré výsledky, a to nielen v oblasti hospodárenia, ale aj v oblasti kvality,“ okomentoval dosiahnuté výsledky generálny riaditeľ SSE-D Marek Štrpka.

Medzi hlavné negatívne vplyvy radí šéf stredoslovenskej distribučnej firmy nedoriešenú problematiku záporného salda vyplývajúceho z kompenzácie nákladov na nákup elektriny od výrobcov z obnoviteľných zdrojov energií a kombinovanej výroby elektriny a tepla prostredníctvom tarify za prevádzkovanie systému, ktorá má výrazne ovplyvňovať cash flow podniku. „Táto problematika sa dotýka všetkých prevádzkovateľov distribučných sústav, a tak naším spoločným cieľom bude dosiahnuť zmenu v systéme vyplácania podpory, aby chýbajúce finančné zdroje na kompenzáciu nákladov z výkupu elektriny z ekologických zdrojov negatívne neovplyvňovali ekonomiku a fungovanie prevádzkovateľov distribučných sústav,“ dodal Štrpka.

Firma preinvestovala vyše 33 miliónov eur. Najviac prostriedkov, viac ako 17 miliónov eur, smerovalo do kvality a zvýšenia prenosovej kapacity vedení. Do nových pripojení firma investovala necelých 10 miliónov eur.

Firma Stredoslovenská energetika – Distribúcia prevádzkuje viac ako 34 tisíc kilometrov distribučnej siete. Jediným akcionárom spoločnosti SSE-D, ktorá ku koncu vlaňajška zamestnávala 1 271 ľudí, je Stredoslovenská energetika. Jej akcionármi sú Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré ovláda 51-percentný podiel a spoločnosť EP Energy, ktorá drží 49-percentný podiel. Firma EP Energy patrí do portfólia česko-slovenskej energetickej skupiny Energetický a průmyslový holding (EPH).

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies