Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NR SR
Predsedníčka hospodárskeho výboru Jana Kiššová. SITA
30. januára 2018 11:48 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Strážiť ceny energií chcú ďalší traja kandidáti

Parlament by mal na januárovej schôdzi vybrať dvoch kandidátov na post člena Regulačnej rady zo šiestich nominovaných.

O jedno miesto v Regulačnej rade , ktorá pôsobí na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) ako kontrolný a odvolací orgán, sa nakoniec budú uchádzať na januárovej schôdzi parlamentu šiesti kandidáti. Výbor Národnej rady SR pre hospodárske záležitosti k trom neúspešným kandidátom z dvoch decembrových kôl volieb totiž pridali ďalších troch nominantov. Na návrh poslanca Dušana Tittela (SNS) schválil hospodársky výbor nomináciu Jána Ďuriša. Poslancovi Antonovi Hrnkovi (SNS) odobril výbor nomináciu Ivana Galbičku. Podpredseda výboru Maroš Kondrót (Smer-SD) nominoval do voľby Eduarda Hulíka.

Dvaja pôjdu pred prezidenta

„Výbor všetkých troch vypočul a uznesením ich posunul do voľby. Voľba by mala prebehnúť v pléne, voliť sa budú dvaja kandidáti, z ktorých pán prezident SR vyberie jedného,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk predsedníčka hospodárskeho výboru Jana Kiššová. Poslanci parlamentu môžu svoj hlas dať na januárovej schôdzi aj predchádzajúcim trom neúspešným kandidátom, a to Ľubomírovi Blaškovi, Milanovi Jarásovi alebo Jozefovi Mihalčinovi. Jeden zo spomínanej šestice má nahradiť v Regulačnej rade Viliama Mikuláša, ktorému 22. decembra minulého roka skončilo šesťročné funkčné obdobie.

Návrh vlády

Vládny kabinet koncom novembra taktiež navrhol prezidentovi dvoch kandidátov za členov Regulačnej rady, a to Rudolfa Kočiška a Vladimíra Pastoreka. Jeden z nich nahradí v Regulačnej rade Vladimíra Čepka, ktorému funkčné obdobie skončilo 15. novembra.

Zmena zákona

Funkčné obdobie členov rady je šesť rokov. Rada sa podľa regulačného zákona z jednej tretiny obnovuje každé dva roky. Prezident SR vymenúva troch členov rady na návrh Národnej rady SR a troch členov na návrh vlády SR. Na každé miesto člena rady sa navrhujú dvaja kandidáti. Na uvoľnené miesto člena rady navrhuje nového kandidáta ten, kto navrhol člena rady, ktorého členstvo zaniklo.

Podľa v minulom roku schválenej novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach už nebude môcť predseda ÚRSO zastávať aj funkciu šéfa Regulačnej rady. Kandidáta na predsedu Regulačnej rady volia spomedzi seba členovia rady a vymenuje ho prezident SR. Hlava štátu v auguste vymenovala nového predsedu Regulačnej rady Radoslava Naništu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame