Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Rosemary Ratcliff/FreeDigitalPhotos.net
10. apríla 2015 13:47 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Stratégia OPEC-u neredukovať ťažbu podľa Iránu nefunguje

Zdá sa, že stratégia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu založená na tom, že ťažba sa neredukuje, nefunguje dobre, pretože ceny idú dole, tvrdí iránsky minister ropného priemyslu.

Stratégia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) nemeniť ťažobné kvóty nefunguje a členovia kartelu by mali diskutovať o objeme ťažby pred júnovým zasadaním organizácie. Povedal to iránsky minister ropného priemyslu Bijan Zanganeh. Podľa agentúry Reuters ide o znak toho, aké problémy robia nižšie ceny ropy menej bohatým členom OPEC-u. Iránsky minister zároveň uviedol, že je vecou iných členov kartelu, aby otvorili cestu pre dodatočnú ropu z iránskej produkcie, ktorá sa dostane na globálne trhy, ak sa zrušia západné sankcie voči Teheránu.

Ceny klesli

Ceny ropy od júna minulého roka z úrovne 115 USD za barel klesli na polovicu. Trend ich poklesu prehĺbilo rozhodnutie OPEC-u neznižovať ťažbu a namiesto toho si chrániť trhový podiel. „Zdá sa, že stratégia OPEC-u založená na tom, že ťažba sa neredukuje, nefunguje dobre, pretože ceny idú dole,“ uviedol Zanganeh pre Reuters počas návštevy Pekingu. „Nie sme svedkami stabilnej situácie na trhu,“ poznamenal.

Irán chcel redukciu ťažby

Irán patril k tým členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu, ktorí chceli na novembrovom zasadaní kartelu redukciu ťažby. Členovia OPEC-u z oblasti Perzského zálivu, ktorí sa na ťažbe organizácie podieľajú viac ako polovicou, odmietli zníženie ťažby bez toho, aby rovnako postupovali aj štáty, ktoré nie sú členmi kartelu. Najbližšie zasadanie OPEC-u bude 5. júna. Irán dúfa, že zvýši export ropy až o 1 mil. barelov denne v priebehu dvoch mesiacov, ak sa dosiahne konečná dohoda so svetovými mocnosťami o jeho jadrovom programe a zrušia sa sankcie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame