Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektráreň Nováky
Elektrárne Nováky so sídlom v Zemianskych Kostoľanoch. SITA
22. mája 2017 15:25 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Stranu SaS nahnevalo rozhodnutie krajskej prokuratúry

Tá zamietla trestné oznámenie vo veci testovacej prevádzky tretieho bloku Elektrárne Nováky.

Krajská prokuratúra v Trenčíne zamietla trestné oznámenie strany Sloboda a Solidarita (SaS) na neznámeho páchateľa pre prevádzkový pokus na treťom bloku Elektrárne Nováky (ENO). „Prokurátorka sa namiesto vyšetrovania toho, prečo ľudia museli štyri mesiace trpieť nadmerné znečistenie životného prostredia a zvýšenú záťaž na ich zdravie, sústredila na obhajobu tohto činu,“ reagovali liberáli, ktorí chcú teraz podať podnet generálnemu prokurátorovi na preskúmanie zákonnosti postupu krajskej prokurátorky v Trenčíne.

Prokurátorka sa v zamietnutí podľa poslanca za SaS Karola Galeka ani raz nedotkla skutočnosti, že prevádzkový pokus bol robený na zariadení vyradenom z prevádzky. „O tomto existuje protokol o vyradení, čestné prehlásenie vedenia Slovenských elektrární, ako aj protokol o kontrole Slovenskej inšpekcie životného prostredia. Aj samotné vyradenie zariadenia z prevádzky malo svoje dôvody, keďže nespĺňalo a dodnes nespĺňa emisné normy,“ dodal Galek.

Podľa SaS prokurátorka nesprávne vyhodnotila konanie orgánov štátnej správy. „Neposúdila rozpor konania vo vzťahu k viacerým zákonom nielen o integrovanom povoľovaní, ale opomenula aj zákon o ovzduší, zákon o životnom prostredí a zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie,“ uzavrel Galek.

Koncom minulého roka opozičná strana SaS podala v súvislosti s prevádzkou tretieho bloku elektrárne v Novákoch trestné oznámenie pre negatívny vplyv na zdravie ľudí a životné prostredie, ktoré so sebou spaľovanie uhlia v bloku B3 prináša. Podľa jej poslancov bolo testovanie prevádzky spomínaného bloku bez potrebných osvedčení. Podľa SaS bol tretí blok opäť v prevádzke, aj keď nikdy nesplnil a neplnil nové emisné limity, nebola na ňom vykonaná žiadna úprava, k jeho opätovnému spusteniu nebolo žiadne konanie a neexistujú povolenia. Testovaciu prevádzku na treťom nováckom bloku ukončili koncom februára.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame