Stranu SaS nahnevalo rozhodnutie krajskej prokuratúry

22. mája 2017 15:25
SITA

Tá zamietla trestné oznámenie vo veci testovacej prevádzky tretieho bloku Elektrárne Nováky.

Elektráreň Nováky
Elektrárne Nováky so sídlom v Zemianskych Kostoľanoch. SITA

Krajská prokuratúra v Trenčíne zamietla trestné oznámenie strany Sloboda a Solidarita (SaS) na neznámeho páchateľa pre prevádzkový pokus na treťom bloku Elektrárne Nováky (ENO). „Prokurátorka sa namiesto vyšetrovania toho, prečo ľudia museli štyri mesiace trpieť nadmerné znečistenie životného prostredia a zvýšenú záťaž na ich zdravie, sústredila na obhajobu tohto činu,“ reagovali liberáli, ktorí chcú teraz podať podnet generálnemu prokurátorovi na preskúmanie zákonnosti postupu krajskej prokurátorky v Trenčíne.

Prokurátorka sa v zamietnutí podľa poslanca za SaS Karola Galeka ani raz nedotkla skutočnosti, že prevádzkový pokus bol robený na zariadení vyradenom z prevádzky. „O tomto existuje protokol o vyradení, čestné prehlásenie vedenia Slovenských elektrární, ako aj protokol o kontrole Slovenskej inšpekcie životného prostredia. Aj samotné vyradenie zariadenia z prevádzky malo svoje dôvody, keďže nespĺňalo a dodnes nespĺňa emisné normy,“ dodal Galek.

Podľa SaS prokurátorka nesprávne vyhodnotila konanie orgánov štátnej správy. „Neposúdila rozpor konania vo vzťahu k viacerým zákonom nielen o integrovanom povoľovaní, ale opomenula aj zákon o ovzduší, zákon o životnom prostredí a zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie,“ uzavrel Galek.

Koncom minulého roka opozičná strana SaS podala v súvislosti s prevádzkou tretieho bloku elektrárne v Novákoch trestné oznámenie pre negatívny vplyv na zdravie ľudí a životné prostredie, ktoré so sebou spaľovanie uhlia v bloku B3 prináša. Podľa jej poslancov bolo testovanie prevádzky spomínaného bloku bez potrebných osvedčení. Podľa SaS bol tretí blok opäť v prevádzke, aj keď nikdy nesplnil a neplnil nové emisné limity, nebola na ňom vykonaná žiadna úprava, k jeho opätovnému spusteniu nebolo žiadne konanie a neexistujú povolenia. Testovaciu prevádzku na treťom nováckom bloku ukončili koncom februára.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?