Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
17. septembra 2015 13:18 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Strana Sieť žaluje dodávateľov elektriny

Nepozdáva sa im uplatňovanie takzvanej tarify za prevádzkovanie systému v rámci koncovej ceny elektriny.

Politická strana Sieť podala kolektívnu žalobu na Okresný súd Bratislava I voči veľkým dodávateľom elektriny domácnostiam. Žaloba sa má týkať neoprávnenej fakturácie. „Ide o neoprávnené uplatňovanie takzvanej tarify za prevádzkovanie systému v rámci koncovej ceny elektriny. V prípade úspechu na súde by každá domácnosť mohla dostať vrátených približne 300 eur za celé obdobie neoprávnenej fakturácie od roku 2010,“ myslí si vedúci pracovnej skupiny Siete pre energetiku Roman Brecely.

Sieť podala žalobu prostredníctvom občianskeho združenia Európsky inštitút pre ochranu spotrebiteľa. „Spomínaná tarifa je súčasťou mesačnej faktúry pre všetky domácnosti, avšak spotrebitelia za jej úhradu nedostávajú od dodávateľov elektriny žiadne vecné plnenie a jej platba nijak nesúvisí s dodávkou elektriny domácnostiam. Tarifa má teda povahu autoritatívneho poplatku, o ktorom vie verejnosť len veľmi málo. Výnosy smerujú výrobcovi elektriny z domáceho uhlia a odtiaľ uhoľným baniam, k výrobcom zelenej energie a výrobcom elektriny kombinovanou formou,“ konštatoval Brecely.

Sieť žiada súd o preverenie, či sa toto 100-percentné prenesenie záťaže súvisiacej s podporou uhlia a zelenej energie na odberateľov elektriny deje v súlade so zákonmi. „Občania majú totiž nielen právo poznať pozadie systému podpory, na ktorý sa „skladajú“, ale aj právo vyjadriť sa k tomu, či vôbec chcú takýto systém podpory,“ konštatoval Brecely.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame