Štiepka sa bude predávať na bratislavskej komoditnej burze

25. júna 2015 13:47

Do energetickej sekcie by Komoditná bratislavská burza chcela zaradiť aj energetický olej a elektrinu.

Peniaze
Ilustračné foto SITA

Komoditná burza Bratislava (KBB) pripravuje otvorenie sekcie energetiky. Prvým obchodovaným tovarom by mala byť energetická štiepka. Informoval o tom vo štvrtok na tlačovej konferencii predseda Burzovej komory KBB Pavol Scholtz. „Toto je verejná informácia pre všetky štátne teplárne, že pozor, keď burza zakótuje energetickú štiepku, tak teplárne, ktoré realizujú nákup štiepky, ju musia účtovať podľa trhovej burzovej ceny,“ vysvetlil Scholtz.

Pre všetky štátne teplárne a kľúčových hráčov na trhu je to podľa neho impulz na to, aby v systéme burzy stanovili svoje reálne dopyty, a aby sa ukázala reálna trhová cena. Cena energetickej štiepky by sa podľa Scholtzových predpokladov tak mala znížiť.

Do energetickej sekcie by KBB chcela zaradiť aj energetický olej a elektrinu. „Konzultujeme s kľúčovými hráčmi na trhu v oblasti predaja elektrickej energie systémy obchodovania s elektrickou energiou. Sme vo fáze prípravy obchodovania aj s elektrickou energiou,“ podotkol Scholtz. Pre všetky mestá, obce, vyššie územné celky a štát by to podľa predsedu KBB znamenalo, že veľmi rýchlo, efektívne a za reálnu trhovú cenu vedia na burze realizovať nákup elektrickej energie a nemusia sa trápiť s klasickou verejnou súťažou.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?