Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rozlozeny dum nemopas small.jpg
Ilustračné foto. Nemopas, Dollar Photo Club
19. apríla 2016 15:44 PlynSpotrebiteľ od vEnergetike.skSPP

Ste si istý, že vyhliadnutá nehnuteľnosť je bezpečná?

Väčšina z nás má jasnú predstavu o tom, v akej lokalite a akom type nehnuteľnosti chce prežiť svoj život. Pri výbere a následnej kúpe domu či bytu  však mnohí ľudia zabúdajú na technický stav nehnuteľnosti. Vedeli by ste posúdiť statiku domu, kvalitu izolácie alebo hlučnosť bytu či domu? Tu je pár tipov, ktoré vám môžu pomôcť pri posudzovaní technického stavu vášho budúceho domova.

Statika

Jasnými príznakmi porúch so statikou domu sú pukliny. Ako laik budete mať s najväčšou pravdepodobnosťou  problém rozlíšiť puklinu, ktorá vznikla opotrebovaním omietky (pri starších stavbách) od tej, ktorá hlási vážnejšie problémy. Problémy so statikou pritom patria k jedným z najťažšie riešiteľným a veľmi nákladným problémom. Možnosťou riešenia týchto problémov sú drahé injektáže. Bez odborného posudku však nemáte nikdy istotu, čo sa s nehnuteľnosťou deje.

Ilustračné foto.
Nemopas, Dollar Photo Club

Stiahnite si brožúru „7 rizík, ktoré číhajú na vašu nehnuteľnosť“ na webe SPP

Neexistuje zlé počasie, len zle postavený dom

Ťažko odhaliteľný  a vážny problém predstavujú zlé navrhnuté a realizované izolácie, ktoré chránia dom pred únikmi tepla alebo pred vniknutím vody do vonkajšej a vnútornej konštrukcie. Extrémnym príznakom nezvládnutej izolácie domu či bytu sú mokré mapy a plesne, ktoré vznikajú až po dlhšom čase. Preto je pri novostavbách tento problém obzvlášť ťažko identifikovateľný. V prípade novej budovy vám nezostáva nič iné, len si vypýtať detailné informácie o type a hrúbke izolácií a konzultovať túto tému s odborníkmi.

The inside of an unfinished house that is under construction
Nemopas, Dollar Photo Club

Hluk

Či dom, alebo byt, zvuková izolácia je jednou z najpodceňovanejších technických vlastností nehnuteľností. Ak sa nehnuteľnosť nachádza pri rušnej ceste, overte si, ako tesnia všetky okná. Ak sú orientované smerom na hlavný ťah, berte do úvahy, že vám v lete nebude prekážať len hluk, ale aj výfukové plyny.

V prípade, že ide o byt v novostavbe, informujte sa, či bola pri výstavbe použitá zvuková izolácia medzi poschodiami a jednotlivými bytmi. Absencia zvukovej izolácie totiž znamená, že vás bude obťažovať tzv. kročajový hluk, ktorý vzniká rozvlnením konštrukcie. Vy tak budete počuť  každého jedného suseda, ktorý sa prejde okolo vášho nového bytu a prípadne vás prekvapí skorým ranným budíčkom priamo nad vašou hlavou.

Spádovanie strechy a balkónov

Zlé vyspádovanie strechy, balkónov alebo terás môžete veľmi ľahko identifikovať po daždi – v zle vyspádovaných častiach sa totiž drží voda, ktorá môže následne prestupovať do okolitej konštrukcie domu či bytu. Tento problém môže mať rôzne vážne dôsledky, ktoré vyústia do tvorby plesní nielen na stenách, ale napríklad aj v podlahovej krytine nehnuteľnosti.

Modern Empty Interior with Large Windows and Terrace
Nemopas, Dollar Photo Club

Nechajte to na odborníkov

Ak sa necítite sa ako špecialista na technický stav nehnuteľností a chcete mať istotu, že nehnuteľnosť je v poriadku, obráťte sa radšej na odborníkov. Niektorí kupujúci to riešia tak, že na obhliadku vezmú kamaráta statika či architekta. To však nemusí byť zárukou kvalitného posudku, keďže sú špecialistami len v danej oblasti.

Užitočným nástrojom je preto Inšpekcia budov od SPP, pri ktorej vám odborníci pomôžu odhaliť skryté technické chyby bytu či domu. Výsledkom inšpekcie je posudok, v ktorom sú spomenuté všetky potenciálne technické riziká . V rozšírenej verzii dokonca môžete získať návrh, ako problémy riešiť a koľko eur vás to približne bude stáť.

S inšpektorom od SPP je navyše možné nehnuteľnosť skontrolovať aj pred samotnou kúpou. Budete tak mať istotu, že nekupujete mačku vo vreci. Opravy niektorých vyššie spomínaných nedostatkov vás totiž môžu vyjsť na tisícky eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame