Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Jaslovské Bohunice SE
Jadrová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach www.javys.sk
22. septembra 2015 16:25 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Štátu poradia s elektrárňami plynári v spolupráci s KPMG

Slovenský plynárenský priemysel má pre Ministerstvo hospodárstva prostredníctvom analýz posúdiť možnosť navýšenia štátneho podielu v Slovenských elektrárňach. Plynári si na pomoc vybrali poradenskú spoločnosť KPMG.

Už je známe, kto poradí štátu, či je pre neho výhodné, alebo nie navyšovať svoj 34-percentný podiel v Slovenských elektrárňach. Štátny podnik Slovenský plynárenský priemysel (SPP) dostal od Ministerstva hospodárstva SR poverenie, aby vykonal potrebné analýzy na posúdenie možnosti navýšenia majetkovej účasti Slovenska v Slovenských elektrárňach. Plynárom pritom budú pomáhať poradcovia z firmy KPMG. „Pretože je nevyhnutné všetky skutočnosti posúdiť komplexne, odborne a z viacerých pohľadov, pripravíme tieto analýzy prostredníctvom svojich interných kapacít a expertov a v spolupráci s odbornými poradcami zo spoločnosti KPMG,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca SPP Michal Holeš.

Odmenu nekonkretizovali

Plynári sú presvedčení, že má skúsenosti s prípravou podobných projektov. Odmenu pre KPMG zatiaľ nechceli konkretizovať. „Odmena za poradenské služby spoločnosti KPMG bude závisieť od náročnosti a rozsahu prác,“ konštatoval Holeš.

Exkluzívne rokovania s EPH

Talianska energetická skupina Enel, ktorá chce predať svoj 66-percentný podiel Slovenských elektrární, už začala exkluzívne rokovania s českým Energetickým a průmyslovým holdingom (EPH). Záujem o odkúpenie podielu prejavila aj rafinéria Slovnaft, ktorá podala ponuku spolu s maďarskou skupinou MVM Group. Hovorilo sa aj o Čínskej národnej jadrovej spoločnosti (CNNC), či fínskej firme Fortum.

Predaj na dvakrát

Enel očakáva, že do konca roku predá približne polovicu svojho 66-percentného podielu v Slovenských elektrárňach. Predaj sa tak uskutoční v dvoch fázach. Ako informoval šéf Enelu Francesco Starace, predaj akcií v prvom kroku bude vo výške od 30 % do 33 %. Starace zároveň doplnil, že zvyšné akcie Enel predá po dostavbe dvoch nových reaktorov v atómovej elektrárni v Mochovciach.

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje vyše päťtisíc megawattmi inštalovaného výkonu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies