Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto. SITA/AP
6. februára 2015 10:20 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Statoil za štvrtý kvartál v čistej strate 8,9 miliárd

Dôvodom kvartálnej straty je séria jednorazových negatívnych účtovných položiek v sume 18 mld. nórskych korún.

Nórska ropná a plynárenská spoločnosť Statoil za štvrtý kvartál vykázala výsledky, ktoré nenaplnili očakávania. Dôvodom bola séria jednorazových negatívnych účtovných položiek v sume 18 mld. nórskych korún (NOK). Firma však nezmenila výšku svojich dividend, hoci viac ako 50-percentné zlacnenie ropy zmenšuje jej objem hotovosti. Statoil za október až december vykázal čistú stratu v sume 8,9 mld. NOK, pričom v rovnakom kvartáli predošlého roka dosiahol zisk 14,8 mld. NOK. Analytici predpokladali, že v záverečnom štvrťroku 2014 Statoil dosiahne zisk 7,48 mld. NOK.

Upravený zisk spoločnosti bez zahrnutia jednorazových položiek v období októbra až decembra medziročne oslabil na sumu 26,9 mld. NOK z úrovne 42,3 mld. NOK. Tesne prekonal prognózu, že bude vo výške 26 mld. NOK. Firma uviedla, že kvartálne dividendy vyplatí v sume 1,80 NOK na akciu, čiže budú na rovnakej úrovni ako v predchádzajúcom kvartáli. Dodala pritom, že výšku dividend v prvých troch kvartáloch roku 2015 nezmení.

Statoil ďalej informoval, že redukuje svoj investičný program pre rok 2015 na 18 mld. USD z úrovne 20 mld. USD. Generálny riaditeľ firmy Eldar Saerte však vo vyhlásení uviedol, že finančná pozícia spoločnosti je silná a firma udržiava stabilné dividendy. „Prostredníctvom veľkej flexibility nášho investičného programu sme dobre pripravení na pokračujúcu slabosť trhu,“ dodal.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies