Statoil za štvrtý kvartál v čistej strate 8,9 miliárd

6. februára 2015 10:20

Dôvodom kvartálnej straty je séria jednorazových negatívnych účtovných položiek v sume 18 mld. nórskych korún.

Ropa ťažba
Ilustračné foto. SITA/AP

Nórska ropná a plynárenská spoločnosť Statoil za štvrtý kvartál vykázala výsledky, ktoré nenaplnili očakávania. Dôvodom bola séria jednorazových negatívnych účtovných položiek v sume 18 mld. nórskych korún (NOK). Firma však nezmenila výšku svojich dividend, hoci viac ako 50-percentné zlacnenie ropy zmenšuje jej objem hotovosti. Statoil za október až december vykázal čistú stratu v sume 8,9 mld. NOK, pričom v rovnakom kvartáli predošlého roka dosiahol zisk 14,8 mld. NOK. Analytici predpokladali, že v záverečnom štvrťroku 2014 Statoil dosiahne zisk 7,48 mld. NOK.

Upravený zisk spoločnosti bez zahrnutia jednorazových položiek v období októbra až decembra medziročne oslabil na sumu 26,9 mld. NOK z úrovne 42,3 mld. NOK. Tesne prekonal prognózu, že bude vo výške 26 mld. NOK. Firma uviedla, že kvartálne dividendy vyplatí v sume 1,80 NOK na akciu, čiže budú na rovnakej úrovni ako v predchádzajúcom kvartáli. Dodala pritom, že výšku dividend v prvých troch kvartáloch roku 2015 nezmení.

Statoil ďalej informoval, že redukuje svoj investičný program pre rok 2015 na 18 mld. USD z úrovne 20 mld. USD. Generálny riaditeľ firmy Eldar Saerte však vo vyhlásení uviedol, že finančná pozícia spoločnosti je silná a firma udržiava stabilné dividendy. „Prostredníctvom veľkej flexibility nášho investičného programu sme dobre pripravení na pokračujúcu slabosť trhu,“ dodal.Čo si o tom myslíte?