Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SPP
Ilustračné foto. SITA
8. januára 2019 10:48 PlynAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Štátnym plynárom sa darilo na trhu s plynom aj elektrinou

SPP v segmente dodávok elektriny pre domácnosti očakáva za minulý rok trhový podiel na úrovni viac ako 8 %.

Štátnemu Slovenskému plynárenskému priemyslu (SPP) sa po zhruba desiatich rokoch od liberalizácie trhu s plynom podarilo vlani znova zvýšiť svoj trhový podiel. Podľa dostupných informácií mal SPP v roku 2016 celkový trhový podiel na úrovni 56 %, o rok neskôr to bolo 57 %. Podľa odhadov by mali mať plynári za minulý rok podiel na trhu s plynom na úrovni 58 %. Presný údaj bude pravdepodobne známy v najbližších týždňoch.

„V uplynulom roku sme pokračovali v celkovom raste svojho zákazníckeho portfólia. Už niekoľko rokov za sebou rozširujeme počet zákazníkov, ktorí od spoločnosti odoberajú nielen plyn, ale aj elektrickú energiu. V roku 2018, sa nám navyše podaril druhý raz za sebou medziročne zvýšiť celkový trhový podiel v dodávke plynu,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca SPP Ondrej Šebesta.

Trh s elektrinou

Štátni plynári si upevňujú pozíciu na trhu s elektrinou. SPP v segmente dodávok elektriny pre domácnosti očakáva za minulý rok trhový podiel na úrovni viac ako 8 %. „To nás radí na štvrté miesto spomedzi dodávateľov elektriny pre domácnosti,“ dodal Šebesta. SPP je podľa neho zároveň najväčším novým dodávateľom elektriny na Slovensku z pohľadu počtu zákazníkov. „Ku dnešnému dňu dodávame elektrinu do takmer 200 tisíc odberných miest. Okrem toho sme aj v minulom roku, rovnako ako v predchádzajúcom, zostali prvou voľbou pre odberateľov, ktorí sa rozhodli pre zmenu dodávateľa elektriny. To znamená, že odberateľ, ktorý v roku 2018 menil dodávateľa elektriny, sa najčastejšie rozhodol pre SPP,“ zdôraznil Šebesta.

Plány do budúcna

V roku 2019 chce štátny podnik pokračovať v rozvoji predaja elektriny. „Počítame aj s rozširovaním aktivít v oblasti obchodovania s komoditami na medzinárodných európskych burzách a budeme pokračovať vo vývoji nových produktov pre našich zákazníkov. Počítame tiež so zintenzívnením nášho pôsobenia v oblasti garantovaných energetických služieb,“ doplnil Šebesta.

Spoločnosť SPP taktiež plánuje investovať do rozšírenia využívania stlačeného zemného plynu (CNG) v doprave. „CNG považujeme, nielen v kontexte projektu fueLCNG, za ekonomicky efektívny zdroj energie, ale vzhľadom na jeho vlastnosti aj za významný nástroj ako znížiť emisie škodlivých látok v ovzduší v slovenských mestách a regiónoch,“ dodal Šebesta.

Plynári zatiaľ nechceli zverejniť informácie o predpokladaných dosiahnutých hospodárskych výsledkoch za uplynulý rok. „Predbežné výsledky nezverejňujeme, auditované hospodárske výsledky budú k dispozícii vo výročnej správe v druhom štvrťroku 2019,“ uzavrel Šebesta.

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. je najväčším dodávateľom energií na Slovensku, ktorý v oblasti dodávky plynu priamo nadväzuje na 160-ročnú tradíciu slovenského plynárenstva a od roku 2012 pôsobí aj na trhu dodávky elektriny. Zamestnáva približne 700 ľudí. Od roku 2014 je vlastníkom 100 % akcií spoločnosti Slovenská republika, ktorá svoje akcionárske práva vykonáva prostredníctvom Ministerstva hospodárstva SR.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame