Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gabcikovo
Pohľad na Vodnú elektráreň Gabčíkovo SITA
5. februára 2018 10:58 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Štátny podnik už hodnotí záujemcov o generálnu opravu Gabčíkova

Koľko záujemcov sa do tendra prihlásilo a kedy by mohol byť víťaz tendra známy, zatiaľ štátny podnik nekonkretizoval.

Vodohospodárska výstavba už vie, kto má záujem o generálnu opravu Vodnej elektrárne Gabčíkovo (VEG). Štátny podnik totiž posledný tohtoročný januárový deň otváral obálky s ponukami, ktoré mu počas medzinárodného tendra doručili záujemcovia. Podnik však upozorňuje, že medzinárodný tender na generálnu opravu najväčšej slovenskej vodnej elektrárne ešte nie je skončený. „Do konca januára mohli záujemcovia predkladať svoje ponuky, pričom v súčasnosti sa začína fáza ich hodnotenia odbornou komisiou,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk vedúca kancelárie generálneho riaditeľa Stela Ištvánfyová. Koľko záujemcov sa do tendra prihlásilo a kedy by mohol byť víťaz tendra známy, zatiaľ nekonkretizovala. „V záujme transparentného priebehu verejného obstarávania náš podnik nebude zatiaľ poskytovať bližšie informácie,“ konštatovala Ištvánfyová.

Predĺžili termíny

Víťaz tendra na generálnu opravu Vodnej elektrárne Gabčíkovo mal byť známy už skôr. Záujemcovia sa totiž pôvodne mohli do medzinárodná tendra prihlásiť do konca novembra minulého roka. Vodohospodárska výstavba neskôr termín predĺžila do konca januára tohto roka. „K predĺženiu došlo z dôvodu požiadaviek od potenciálnych uchádzačov na generálnu opravu Vodnej elektrárne Gabčíkovo. Vzhľadom na veľký rozsah technologických zariadení požadovali predĺženie lehoty, ktorým musel podnik podľa platného zákona o verejnom obstarávaní vyhovieť,“ vysvetlila Ištvánfyová.

Desiatky miliónov

Štátny podnik Vodohospodárska výstavba, ktorý znova prevádzkuje gabčíkovskú elektráreň takmer tri roky, začal s hľadaním dodávateľa, ktorý by pre neho zabezpečil modernizáciu Vodnej elektrárne Gabčíkovo, začiatkom septembra. Cieľom generálnych opráv je najmä obnovenie plnej funkčnosti zariadení, predchádzanie poruchám a zvýšenie bezpečnosti prevádzky vodnej elektrárne. Predpokladaná hodnota zákazky na generálnu opravu a rekonštrukciu Vodnej elektrárne Gabčíkovo je 71,5 milióna eur. Predmetom zákazky je zhotovenie stavby Sústava vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros, stupeň Gabčíkovo – generálna oprava a rekonštrukcia Vodnej elektrárne Gabčíkovo, vrátane inžinierskej činnosti, generálnej opravy turbogenerátorov, zdvíhacích a ďalších zariadení, opráv, respektíve obstarania nových zariadení, ako aj uvedenie do prevádzky.

Zariadenia gabčíkovskej elektrárne sú v prevádzke od roku 1992 a sú podľa štátneho podniku technicky a morálne opotrebované. Vodná elektráreň Gabčíkovo s celkovým inštalovaným výkonom 720 megawattov je najväčšou vodnou elektrárňou na Slovensku. Jej súčasťou je osem turbogenerátorov, ktoré boli postupne uvedené do prevádzky v rokoch 1992 až 1995.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame