Štátny energetický holding v tomto volebnom období nebude

1. februára 2016 13:50
Autor: vEnergetike.sk/SITA

Ministerstvo hospodárstva priznalo, že štátny energetický holding bol stále len v rovine úvah.

Vazil Hudák
Minister hospodárstva SR Vazil Hudák MH

Štátny energetický holding sa zatiaľ zakladať nebude. Súčasnej vláde sa tak nepodarilo tento projekt počas svojho vládnutia realizovať. „Vzhľadom na blížiaci sa termín volieb už jeho založenie nepredpokladáme,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa ministra hospodárstva Miriam Žiaková. Ministerstvo hospodárstva dokonca priznalo, že štátny energetický holding bol stále len v rovine úvah. „K dnešnému dňu nebol vypracovaný žiaden konkrétny materiál, ktorý by vznik holdingu posunul do roviny realizovateľnosti,“ konštatovala Žiaková.

Mali sa aj spätne kupovať akcie

Vláda Roberta Fica uvažovala o založení štátneho energetického holdingu už počas ministrovania svojo prvého ministra hospodárstva Tomáša Malatinského. Holding mal spravovať všetky podiely štátu v energetických podnikoch. Štát chcel prostredníctvom energetického holdingu taktiež spätne nakupovať akcie energetických podnikov, ktoré by v budúcnosti chceli predávať zahraniční investori.

Nástroj na získanie dodatočných zdrojov

Bývalý minister Malatinský však priznal, že spätné skupovanie akcií nebolo primárnou myšlienkou tohto projektu. Primárna myšlienka bola, že štát prostredníctvom takéhoto holdingu by napríklad vedel upísať akcie cez burzu v nejakom menšom pomere a získané zdroje investovať napríklad do rozvoja teplárenstva.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?