Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ministerstvo hospodárstva
Ministerstvo hospodárstva SR SITA
27. marca 2017 14:44 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Štátni nominanti budú musieť okamžite informovať ministerstvo o dianí vo firme

Nominant štátu bude musieť zodpovednému ministerstvu napríklad bezodkladne predložiť návrhy na zvýšenie alebo zníženie základného imania spoločnosti, či návrhy ceny a iné návrhy v konaní o cenovej regulácii pred Úradom pre reguláciu sieťových odvetví.

Zástupcovia štátu v spoločnostiach, ktoré ovláda štát, budú mať nové povinnosti. Ministerstvo hospodárstva SR totiž mení pravidlá pre činnosť zástupcov štátu v orgánoch spoločností s majetkovou účasťou štátu, ktoré prijala vláda Ivety Radičovej. Ministerstvo hospodárstva predložilo do medzirezortného pripomienkového konania materiál „Návrh na doplnenie Pravidiel výberu, riadenia a odmeňovania zástupcov štátu v orgánoch spoločností s majetkovou účasťou štátu a na zmenu vzorových stanov akciovej spoločnosti so 100-percentnou majetkovou účasťou štátu“.

Spôsobu riadenia zástupcov štátu venoval predošlý materiál len minimálnu pozornosť a obsahoval len základné povinnosti zástupcov štátu s majetkovou účasťou štátu, konštatoval rezort hospodárstva. „Predložený návrh dopĺňa povinnosti zástupcov štátu, ktoré zabezpečujú riadnu a včasnú informovanosť štátu ako akcionára o situácii, stave a dianí v príslušnej spoločnosti,“ zdôvodnilo svoje kroky ministerstvo.

Zástupca štátu v orgáne spoločnosti so 100-percentnou majetkovou účasťou bude po novom povinný informovať ministerstvo, ktoré ho do funkcie nominovalo, o termíne každého zasadnutia orgánu spoločnosti. Na požiadanie bude musieť predložiť podklady a materiály súvisiace so zasadnutím a informovať o záležitostiach spoločnosti, ktoré majú byť predmetom rokovania orgánu.

Nominant štátu bude musieť zodpovednému ministerstvu bezodkladne predložiť návrhy na zvýšenie alebo zníženie základného imania spoločnosti, návrhy na zmenu stanov spoločnosti a návrhy na uzatvorenie zmlúv ohľadom nadobudnutia, prevodu alebo zaťaženia akcií spoločností. Taktiež bude povinný bezodkladne informovať ministerstvo o návrhoch cien a iných návrhoch v konaní o cenovej regulácii pred Úradom pre reguláciu sieťových odvetví a Radou pre reguláciu, návrhy na uzatvorenie zmlúv so spriaznenými osobami a návrhy na uzatvorenie zmlúv ohľadom nadobudnutia, prevodu alebo zaťaženia nehnuteľného majetku spoločnosti.

„Taktiež budú musieť zástupcovia štátu poskytnúť zápisnicu z každého zasadnutia orgánu spoločnosti, ktorého je členom, či zabezpečiť základné informácie o hospodárení spoločnosti potrebné pre tvorbu rozpočtu verejnej správy spolu s komentárom k základným ekonomickým ukazovateľom, ako aj špecifikáciou a kvantifikovaním významných vplyvov na hospodárenie spoločnosti, a to bez zbytočného odkladu, odkedy tieto informácie získa,“ uviedol rezort hospodárstva.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame