Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SE
Ilustračné foto SITA
28. januára 2015 11:07 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Štátni kontrolóri z elektrární stále neodišli

Najvyšší kontrolný úrad SR nechcel konkretizovať, kedy by mohla byť podľa aktuálnej situácie kontrola ich inšpektorov v elektrárňach ukončená. Nateraz je tak známy pôvodný termín ukončenia kontroly – apríl tohto roku.

Slovenské elektrárne sa stále musia venovať štátnej návšteve. Tentokrát nejde o policajnú návštevu, ktorú si slovenský dominantný výrobca elektriny užil v minulom roku minimálne dvakrát, ale o návštevu kontrolórov z Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ). „Kontrola stále prebieha,“ povedal pre portál vEnergetike.sk Lukáš Jasenec poverený zastupovaním riaditeľa Odboru komunikácie a styku s verejnosťou NKÚ.

Podrobnosti taja

Štátni kontrolóri sa zatiaľ k prebiehajúcej kontrole vyjadriť nechceli. „Nemôžeme poskytnúť žiadne nové informácie,“ konštatoval Jasenec. NKÚ nechcel ani konkretizovať, kedy by mohla byť podľa aktuálnej situácie kontrola ich inšpektorov v elektrárňach ukončená. Nateraz je tak známy termín ukončenia kontroly – apríl tohto roku. Teda aspoň v decembri minulého roku tento mesiac plánoval NKÚ kontrolu ukončiť.

Posvietiť si majú na Mochovce

Kontrolórov NKÚ poslali do elektrární parlamentní poslanci. Tí v septembri minulého roka schválili uznesenie predsedu parlamentu. Ten predložil do parlamentu uznesenie, v ktorom požiadali NKÚ o vykonanie kontroly v Slovenských elektrárňach, na základe iniciatívy ministra hospodárstva Pavla Pavlisa. Ministrovi sa nepozdávali kroky slovenského dominantného výrobcu elektriny pri dostavbe tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Práve na proces dostavby mochoveckých jadrových blokov si majú kontrolóri posvietiť. Ministrovi Pavlisovi sa napríklad nepozdávalo neustále navyšovanie finančných prostriedkov na dostavbu. Najprv sa totiž hovorilo o potrebnej sume 2,8 miliardy eur, neskôr to bolo 3,8 miliardy eur a v súčasnosti sa už počíta s rozpočtom na dostavbu v objeme 4,6 miliardy eur.

Dostavba sa zrýchlila

Na samotnú dostavbu mochoveckých blokov sa bol už dvakrát pozrieť aj samotný minister hospodárstva. Na ostatnej pracovnej návšteve v Mochovciach minister skonštatoval, že dostavba vďaka prijatým opatreniam, na ktorých sa dohodli akcionári, nabrala na obrátkach. Opatrenia mali hlavne posilniť kontrolnú pozíciu štátu pri realizácii projektu. V súčasnosti je tretí blok dokončený na zhruba 82 percent. Tretí blok by mal začať komerčne vyrábať elektrinu v novembri 2016 a štvrtý o rok neskôr. Minister Pavlis verí, že termíny dostavby Mochoviec, ako aj rozpočet, už budú dodržané.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies