Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Jaslovské Bohunice V1
Jadrová elektráreň V1 Jaslovské Bohunice javys.sk
22. júla 2014 13:29 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Štátnej jadrovej vyraďovacej spoločnosti sa vlani darilo

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť dosiahla v minulom roku tržby v objeme 36 miliónov eur, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o 21 %. Firma medziročne navýšila aj svoj čistý zisk, a to o 10 miliónov eur na vlaňajších 11,7 miliónov eur.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS), ktorú plne kontroluje štát, mohla byť so svojim podnikaním v minulom roku spokojná. Podniku sa podarilo medziročne navýšiť tak tržby, ako aj zisk. Spokojnosť s dosiahnutými výsledkami neskrýval ani jej predseda predstavenstva Peter Čižnár. „Minulý rok bol pre našu spoločnosť rokom rozvíjania potenciálu spoločnosti a potvrdením, že sme napriek mnohým úskaliam na správnej ceste. Slovensko vďaka našej spoločnosti opätovne potvrdilo pozíciu lídra v stredoeurópskom regióne vo vyraďovaní jadrových zariadení. Prekročili sme pôvodne plány. A to aj napriek pretrvávajúcej všeobecnej hospodárskej kríze,“ nešetril chválami vo svojom príhovore vo výročnej správe.

Tržby rástli aj napriek kríze

JAVYS zarába najmä vďaka komerčnému nakladaniu s rádioaktívnymi odpadmi a vyhoretým jadrovým palivom. Taktiež si vie privyrobiť z uzatvorených servisných a nájomných zmlúv. Za minulý rok sa spoločnosti podarilo dosiahnuť tržby a výnosy z vlastných výkonov vo výške necelých 36 miliónov eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 21 %. Najviac sa na tržbách JAVYS-u podieľali Slovenské elektrárne. Tie zaplatili za prepravu, skladovanie a spracovanie rádioaktívnych odpadov a za nakladanie s vyhoretým jadrových palivom 19 miliónov eur. Za servisné služby si JAVYS od elektrární vyúčtoval ďalších 1,5 milióna eur. Vďaka spracovaniu historických kalov a sorbentov utŕžil podnik vyše 10 miliónov eur. Zvyšných 5,2 miliónov eur zarobil jadrový podnik z aktivácie materiálu a dlhodobého hmotného majetku ako aj z nájomného a ostatných servisných zmlúv.

Enormný nárast zisku

Firma, ktorá vlani zamestnávala viac ako 800 pracovníkov, dosiahla vlani hrubý zisk na úrovni takmer 17 miliónov eur. Po zaplatení daní jej v kolónke čistý zisk zostalo vyše 11,7 miliónov eur. Medziročne tak podnik navýšil čistý zisk o viac ako 10 miliónov eur. JAVYS pripisuje rapídne zvýšenie zisku získaním vyššej dotácie z Národného jadrového fondu. Podľa schváleného štátneho rozpočtu na rok 2013 bola dotácia stanovená v celkovej výške 48,4 miliónov eur. JAVYS však získal od jadrového fondu späť dobrovoľný príspevok v objeme 10 miliónov eur, čím sa následne zvýšila poskytnutá čiastka dotácií na 58,4 miliónov eur.

Chcú expandovať

Podľa šéfa JAVYS-u Čižnára, firma chce naďalej pokračovať vo vyhľadávaní príležitostí na zahraničných trhoch. „Ide najmä o aktívnu účasť v tendroch na spracovanie rádioaktívnych odpadov v Rumunsku, Českej republike, v Taliansku či na Ukrajine,“ dodal Čižnár. Firma chce podľa neho viac vyťažiť kapacity svojich spracovateľských technológií. Už v minulom roku sa podniku podarilo podpísať s českou spoločnosťou ČEZ zmluvy na poskytovanie jadrových služieb, konkrétne spaľovania rádioaktívnych odpadov. Ten po spracovaní putuje späť do Českej republiky. O služby slovenskej štátnej akciovky prejavila záujem aj talianska spoločnosť Nucleco. Pre ňu by mal JAVYS spracovávať inštitucionálny rádioaktívny odpad z talianskych zdravotníckych zariadení. V rámci medzinárodných aktivít sa spoločnosť JAVYS zapojila aj do tendrov súvisiacich s jadrovými službami v ukrajinských a rumunských jadrových elektrárňach a talianskych jadrových zariadeniach. „Príprava projektov v medzinárodnom prostredí je dlhodobá záležitosť, výsledky týchto aktivít sa prejavia v nasledujúcich rokoch,“ informovala spoločnosť JAVYS vo svojej výročnej správe.

Pokračujú vo vyraďovaní

V tomto roku by mala spoločnosť ukončiť prvú etapu vyraďovania jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach. Už v súčasnosti podnik pripravuje dokumentáciu potrebnú na vydanie povolenia druhej etapy vyraďovania dvoch bohunických jadrových blokov. JAVYS nezabúda ani na havarovanú jadrovú elektráreň A1. „Rozbiehame aktivity na spracovanie dokumentov potrebných v procese zákonného posudzovania vplyvov pripravovanej tretej etapy vyraďovania jadrovej elektrárne A1 na životné prostredie,“ doplnil Čižnár.

Na novú jadrovku nezabúdajú

JAVYS je okrem iného majoritným akcionárom v Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska (JESS). Tá ma na starosti prípravu a realizáciu novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Čižnár považuje tento projekt za veľkú výzvu pre ich spoločnosť. „V súčasnosti sa projekt nachádza v ďalšej etape, ktorou je posudzovanie vplyvov na životné prostredie, takzvaná EIA. Po štúdii realizovateľnosti je EIA ďalším významným krokom na ceste k definitívnemu rozhodnutiu o výstavbe samotnej jadrovej elektrárne,“ konštatoval Čižnár. Nová jadrová elektráreň s výkonom až do 2 400 megawattov by mohla uzrieť svetlo sveta niekedy po roku 2025.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies