Štátna žilinská tepláreň skončí tento rok s miernym ziskom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Žilinská teplárenská
Ilustračné foto zilina-gallery.sk

Tepláreň by mala dosiahnuť zisk v objeme 500 tisíc eur. Výnosy podniku by sa mali pohybovať na úrovni 30,1 miliónov eur.

Štátny podnik Žilinská teplárenská by mal rok 2015 ukončiť s kladným hospodárskym výsledkom. Ako uviedol pre portál vEnergetike.sk riaditeľ úseku Ekonomika a financie Žilinskej teplárenskej Jaroslav Ondák, tepláreň by mala dosiahnuť zisk v objeme 500 tisíc eur. Firma však plánovala, že sa jej zisk v roku 2015 bude pohybovať nad úrovňou jedného milióna eur. „Vzhľadom na zistenie porúch počas roka 2015 na nosnom výrobnom zariadení a následným vykonaním nevyhnutných opráv vedúcich k spoľahlivej a bezpečnej prevádzke došlo k navýšeniu plánovaných nákladov na opravy,“ zdôvodnil pokles očakávaného zisku Ondák.

Zisk aj v budúcom roku

Ako ďalej uviedol manažér útvaru Plánovanie a ekonomika Dušan Bačík, výnosy firmy by mali v roku 2015 predstavovať 30,1 mil. eur. Aj v roku 2016 by mali byť výnosy na podobnej hodnote. Výška zisku na rok 2016 je podľa Bačíka naplánovaná na 700 tisíc eur.

Investícia do ekologizácie

V tomto roku ukončila žilinská tepláreň nosnú ekologickú akciu, a to denitrifikácia kotlov K1, K2 a K5. Celkové investičné náklady predstavovali 34 miliónov eur, z čoho 50 % tvoril nenávratný finančný príspevok z eurofondov. „Kotly po úspešných garančných testoch boli prebraté koncom októbra 2015. Cieľom denitrifikácie kotlov je zníženie emisií oxidov dusíka na emisné limity platné od začiatku roka 2016,“ dodal manažér úseku Rozvoj, investície a ekológia Marcel Hrobárik.

Zmenia médium

V roku 2016 plánuje firma realizovať akciu suchý odber popolčeka z ekologizovaných kotlov K1, K2 a K5, s cieľom využiť suchý popolček ako druhotnú surovinu v stavebnom priemysle. „Rok 2016 využijeme na prípravu akcie Stavebné úpravy rozvodov tepla, zmena média z parného na horúcovodné, ktorého realizáciu plánujeme začať v roku 2017 po úspešnom pridelení eurofondov,“ konštatoval Hrobárik.

Závislosť od počasia

Z hľadiska budúceho hospodárenia je podľa Ondáka veľmi dôležité v oblasti výnosov dosiahnutie plánovaného predaja tepla a elektrickej energie. „Skutočné dodávky pre odberateľov pritom v značnej miere závisia od klimatických podmienok. V oblasti nákladov najväčšiu hrozbu vidíme v dodržaní plánovaných nákladov na emisie oxidu uhličitého v prípade ďalšieho rastu cien emisných povoleniek na trhu,“ dodal Ondák. Do budúcnosti spoločnosť podľa neho uvažuje realizovať významné investičné akcie za účelom zníženia podielu fosílnych palív, ďalšieho zvyšovania účinnosti výroby tepla a elektrickej energie.

Dobrá východisková pozícia

Dosiahnutie plánovaného hospodárskeho výsledku za rok 2015, ako aj plán na rok 2016, zakladá podľa Ondáka dobrú východiskovú pozíciu na rokovanie s finančnými inštitúciami o získaní výhodných dlhodobých prostriedkov financovania obnovy svojich zariadení a rozvojových projektov. „Avšak vzhľadom na zložitú ekonomickú situáciu v energetikom sektore bude potrebné, okrem spotreby vlastných a cudzích zdrojov, byť úspešný pri čerpaní nenávratných finančných príspevkov z operačných programov európskych fondov pre financovanie svojich kľúčových projektov,“ uzavrel pre portál vEnergetike.sk Ondák.

Žilinská teplárenská akciová spoločnosť bola založená Fondom národného majetku SR v decembri 2001. História podniku však siaha až do roku 1955, kedy sa začalo uvažovať o výstavbe tepelného zdroja v Žiline. Hlavným predmetom činnosti spoločnosti je výroba, dodávka a rozvod tepla a elektrickej energie. Jediným akcionárom spoločnosti je štát. Firma zamestnáva zhruba 190 pracovníkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia