Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zvolenská teplárenská teplo
Zvolenská teplárenská
22. januára 2018 11:16 TeploAktuality od vEnergetike.skSITA

Štátna tepláreň vo Zvolene aj vlani so stratou

Ani v tomto roku tepláreň vo Zvolene neočakáva kladný hospodársky výsledok. Plánovaná je strata vo výške 2,8 milióna eur.

Štátom ovládanej Zvolenskej teplárenskej sa ani v minulom roku nepodarilo dostať do čiernych čísiel. Kým v roku 2016 evidovala jedna z najväčších teplární na Slovensku stratu jeden milión eur, za minulý rok predpokladá podnik stranu na úrovni 1,8 milióna eur. Tržby spoločnosti by mali byť za vlaňajšok v objeme 21,8 milióna eur.

Zrýchlené odpisovanie

Ako uviedol pre agentúru SITA Dušan Lacko zo Zvolenskej teplárenskej, minuloročné hospodárenie spoločnosti ovplyvnili najmä výrazne studenšia zima v januári, rekonštrukcia hradidla malej vodnej elektrárne Slatina, ako aj zrýchlené odpisovanie majetku výrobných zariadení, ktoré nebudú ďalej využívané po ekologizácii a uvedení do prevádzky nových výrobných zariadení.

Ani v tomto roku tepláreň vo Zvolene neočakáva kladný hospodársky výsledok. Plánované sú tržby na úrovni 21 miliónov eur, náklady v objeme 23,8 milióna eur a strata vo výške 2,8 milióna eur. „V ďalších rokoch očakávame náročnejšie trhové prostredie. Legislatívne zmeny v oblasti daní, podpory výroby elektriny, environmentu a taktiež rozhodnutia ÚRSO zvyšujú náklady spoločnosti a znižujú jej výnosy. Taktiež sa budeme musieť vysporiadať s realizáciou náročných investičných projektov, a to ekologizáciou zdroja a prestavbou tepelných rozvodov – parovodu na horúcovod,“ dodal Lacko.

Príprava nových investícií

V minulom roku Zvolenská teplárenská vykonala opakovanú certifikáciu poskytovania podporných služieb pre elektrizačnú sústavu. „To umožní dosahovať výnosy súvisiace s výrobou elektriny aj v ďalšom období,“ doplnil Lacko. Investície väčšieho významu vlani tepláreň nerealizovala. „V celom roku 2017 prebiehala a roku 2018 bude finišovať príprava a začne realizácia nových významných investícií ako ekologizácia zdroja, rekonštrukcia výrobného zariadenia a prestavba tepelných rozvodov,“ spresnil Lacko.

Ku koncu vlaňajška tepláreň zamestnávala 136 pracovníkov. „V tomto roku sa nepredpokladá významnejšia zmena počtu zamestnancov. Predpokladá sa optimalizácia procesov a interných výkonov, k znižovaniu počtu zamestnancov bude dochádzať iba prirodzenými úbytkami, ako je odchod do dôchodku a fluktuáciou zamestnancov,“ uzavrel Lacko.

Zvolenská teplárenská bola založená Fondom národného majetku v roku 2001 ako jedna zo štyroch nástupníckych organizácií Stredoslovenských energetických závodov. Jediným vlastníkom je stále štát prostredníctvom Ministerstva hospodárstva SR. Hlavným predmetom činnosti spoločnosti je výroba, dodávka a rozvod tepla a elektrickej energie. Výroba tepla je uskutočňovaná v kombinovanom cykle.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame