Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bohunice Jaslovské atómová elektráreň SE
Večerný pohľad na závod Atómové elektrárne Bohunice SITA
6. júna 2013 10:50 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Štátna firma JAVYS vlani s rapídnym poklesom zisku

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. (JAVYS) dosiahla v minulom roku čistý zisk vo výške 1,6 mil. eur. Rok predtým pritom štátna akciová spoločnosť dosiahla zisk po zdanení na úrovni 7,9 mil. eur. „Vlaňajšie hospodárske výsledky boli ovplyvnené limitnou výškou dotácií Národného jadrového fondu,“ okomentovalo dosiahnutý hospodársky výsledok Ministerstvo hospodárstva SR (MH), ktoré je jediným vlastníkom spoločnosti JAVYS.

Firma zaznamenala vlani celkové výnosy v objeme 136 mil. eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o zhruba 3 mil. eur. „Hlavné zdroje vykázaných tržieb a výnosov spoločnosti predstavujú tržby z komerčného nakladania s rádioaktívnym odpadom a vyhoreným jadrovým palivom a ostatné tržby z uzatvorených servisných a nájomných zmlúv,“ dodal rezort hospodárstva. Hospodárenie firmy nepoteší ani štátny rozpočet, do ktorého odvedie za minulý rok vo forme dividend 5 mil. eur, pričom rok predtým to bolo vyše 32 mil. eur.

Hlavnou činnosťou firmy JAVYS je vyraďovanie jadrových elektrární A1 a V1 v Jaslovských Bohuniciach, zabezpečovanie prevádzky republikového úložiska rádioaktívnych odpadov a činnosti súvisiace s nakladaním s rádioaktívnymi odpadmi a materiálmi. Na tieto činnosti takzvanej záverečnej časti jadrovej energetiky vynaložil podnik v minulom roku vyše 58 mil. eur, z čoho prevádzkové náklady predstavovali necelých 50 mil. eur a investičné náklady zhruba 8 mil. eur.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť vznikla premenovaním firmy GovCo, a.s., ktorá prevzala zodpovednosť za prevádzkovanie jadrovej elektrárne V1 od 1. apríla 2006 na základe rozhodnutia vlády SR o privatizácii 66-percentného podielu Slovenských elektrární. Spoločnosť GovCo vznikla 6. júla 2005 a jej jediným akcionárom sa stal štát v zastúpení Ministerstva hospodárstva SR. Okrem elektrárne V1 Jaslovské Bohunice prevzala spoločnosť GovCo zodpovednosť aj za vyraďovanie jadrovoenergetických zariadení a za zaobchádzanie s rádioaktívnymi odpadmi a vyhoreným jadrovým palivom.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame