Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze
Ilustračné foto m_bartosch/FreeDigitalPhotos.net
16. februára 2014 10:34 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetikeSITA

Štátna agentúra ide do obcí šíriť osvetu o šetrení energií

Slovenská inovačná a energetická agentúra plánuje 80 výjazdov do slovenských miest a obcí. Ľuďom chce poradiť ako usporiť pri spotrebe energií, či predstaviť výhody a nevýhody pri využívaní domácich obnoviteľných zdrojov energií.

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), ktorá je príspevkovou organizáciou ministerstva hospodárstva, pripravuje výjazdy do slovenských miest a obcí. Špecialisti agentúry poskytnú záujemcom bezplatné energetické poradenstvo. „Zo skúseností vieme, že mnohí chcú znížiť spotrebu energie alebo investovať do využívania obnoviteľných zdrojov, no zásadnejšie rozhodnutia odkladajú aj preto, že nemajú dostatok dôveryhodných informácií. Naši odborníci sa im budú snažiť zrozumiteľnou formou vysvetliť výhody a nevýhody možných technických riešení v konkrétnej situácii,“ uviedla generálna riaditeľka SIEA Svetlana Gavorová.

Necelá stovka výjazdov

Špecialistov na úsporu energií z agentúry si môže zavolať ktorákoľvek obec či mesto, s výnimkou samospráv v Bratislavskom samosprávnom kraji. Špecialisti im potom vo forme prednášok, názorných ukážok či súťažných programov pre deti, priblížia ako ušetriť na spotrebe energií či výhody a nevýhody pri využívaní obnoviteľných zdrojov energií. Energetici zo štátnej agentúry plánujú zatiaľ celkovo 80 výjazdov. V týchto dňoch SIEA postupne oslovuje zástupcov samospráv listom.

Treba zosúladiť termíny

Agentúra očakáva od vedenia samosprávy návrh termínu a vhodné miesto. Bezplatné energetické poradenstvo môže byť aj sprievodným programom tradičných podujatí, na ktorých sa zúčastňujú aj obyvatelia z okolia miest a obcí. Prvé poradenské výjazdy energetických expertov by sa mali uskutočniť v najbližších týždňoch, posledné na jar v roku 2015. „Ak chcú obce poradenstvo využiť, odporúčame, aby prejavili záujem čím skôr, aby sme termíny vedeli zosúladiť s ďalšími poradenskými aktivitami,“ pripomenul riaditeľ odboru komunikácie SIEA Eduard Jambor.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame