Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina zse
Ilustračné foto ZSE
19. júla 2013 16:13 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Štát zatiaľ povolil výstavbu trinástich projektov

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) v tomto roku povolilo realizáciu trinástich energetických projektov. Vďaka nim na Slovensku vyrastú nové energetické zdroje a zrekonštruujú sa, respektíve vybudujú nové energetické infraštruktúry. Osvedčenie o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky, bez ktorého nemôže investor začať s výstavbou energetického zdroja či infraštruktúry, získali od rezortu hospodárstva spoločnosti Geocom Invest, Energo-Aqua, Západoslovenská distribučná, CA Trade, Mondi SCP, Snina Energy a Amylum

Firma Geocom Invest plánuje postaviť na východe Slovenska pri obci Dargov novú geotermálnu elektráreň s výkonom zhruba šesť megawattov. Ako vyplýva z investičného zámeru, ktorý spoločnosť predložila štátnym orgánom, výstavba geotermálnej elektrárne v trebišovskom okrese by si mala vyžiadať od 40 do 45 mil. eur. Ročne by mala elektráreň vyprodukovať zhruba 45 tisíc megawatthodín elektrickej energie. S realizáciou projektu chce investor začať v druhom polroku tohto roka. Ukončenie výstavby elektrárne je naplánované na koniec budúceho roka.

Spoločnosť Energo-Aqua chce pri obci Švošov, neďaleko Ružomberka, postaviť na Váhu malú vodnú elektráreň s výkonom necelých dvoch megawattov. Západoslovenská distribučná plánuje vymeniť svoje vedenia v Myjave, Holíči, v Novom Meste nad Váhom, či v areáli existujúcej elektrickej stanici v Želiezovciach a v Bratislave. Spoločnosť Snina Energy plánuje vybudovanie nových plynových kogeneračných jednotiek na výrobu elektriny a tepla s plánovaným tepelným a elektrickým výkonom na úrovni viac ako 3 megawatty. V košickej spoločnosti Areál VSS, a.s. by sa mal vybudovať nový rozvod plynu.

Firma Mondi SCP chce rekonštruovať zastaraný regeneračný kotol. Tepelný výkon nového kotlu by sa mal pohybovať na úrovni necelých 300 megawattov a elektrický necelých 64 megawattov. Ako ostatná dostala povolenie od rezortu hospodárstva firma Amylum Slovakia. Tá chce vo svojom areáli nahradiť zastaraný energetický zdroj za nový s tepelným výkonom necelých 22 megawattov a elektrickým výkonom 6,7 megawattu.

V minulom roku súhlasil rezort hospodárstva s výstavbou šiestich energetických zdrojov. Najčastejšie išlo o kombinovanú výrobu elektriny a tepla, ktorého primárnym zdrojom je zemný plyn. Celkový inštalovaný elektrický výkon spomínaných zdrojov je vyše 125 megawattov a tepelný výkon takmer 22 megawattov. Najväčší energetický zdroj z nich plánuje postaviť firma CPP Zemplín. Ide o výstavbu paroplynového cyklu v Strážskom s elektrickým výkonom 70

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame