Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektráreň SE
Najväčší slovenský výrobca elektriny predával dodávateľom silovú elektrinu na budúci rok za veľkoobchodné ceny nižšie o približne 17 %. seas.sk
1. decembra 2014 10:59 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Štát zatiaľ drží v tajnosti, či bude mať záujem o elektrárne

Ministerstvo hospodárstva SR sa nechcelo vyjadriť ani k tomu, či pracuje na analýze výhodnosti odkúpenia 66-percentného podielu Slovenských elektrární od talianskej skupiny Enel.

Postoj štátu v otázke možnej kúpy 66-percentného podielu Slovenských elektrární je stále neznámy. Ministerstvo hospodárstva SR sa zatiaľ nechce jednoznačne vyjadriť, či prejaví záujem o spomínaný majoritný podiel v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny, ktorý predáva talianska skupina Enel. „Primárne sme sa za ostatné mesiace sústredili na rokovania so spoločnosťou Enel ohľadom dostavby tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne Mochovce. Dôležité bolo vyrokovanie podmienok a nastavenie kontrolných mechanizmov. O ďalších krokoch budeme ďalej rokovať,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ministra hospodárstva Miriam Žiaková.

Pracujú na analýze?

Ministerstvo pred časom tvrdilo, že pripraví na rokovanie vlády analýzu výhodnosti či nevýhodnosti odkúpenia akcií späť do rúk štátu. Či ministerstvo na spomínanej analýze pracuje, nie je taktiež známe. Hovorkyňa Žiaková to totiž nekomentovala.

Do začiatku nového roka

Potenciálni investori stále môžu posielať ponuky na kúpu 66-percentného podielu Slovenských elektrární. Enel počká na ponuky od záujemcov do začiatku budúceho roka. Taliani zatiaľ nechcú komentovať, koľko ponúk už dostali a kto ich poslal. Začiatkom novembra však Enel priznal, že dostal tri nezáväzné ponuky. Následne potvrdili poslanie ponúk česká energetická skupina ČEZ a rafinéria Slovnaft spoločne s maďarskou spoločnosťou MVM Group.

Dominantný výrobca elektriny

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje 5 739 megawattmi inštalovaného výkonu. V roku 2013 spoločnosť dodala do elektrickej siete 20,9 terawatthodiny elektrickej energie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame