Štát zarobí v kauze OZE desiatky miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Slnečná energia solárny panel OZE
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net

V tomto roku pôjde na podporu zelenej elektriny o 67,6 miliónov eur menej. Takmer 1 200 výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov totiž pre nedodržanie zákona stratí na rok štátnu podporu, ktorú platia všetci spotrebitelia elektriny v koncových cenách.

Vďaka nedôslednosti niektorých výrobcov zelenej elektriny zarobí štát 67,6 milióna eur. O toľko menej totiž pôjde tento rok na podporu elektriny vyrobenej prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energií (OZE), respektíve pomocou vysoko účinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET). Podporu na tento rok stratí pre nedodržanie zákona takmer 1 200 výrobcov zelenej elektriny. Na Slovensku ich pritom pôsobí viac ako tritisíc. „Každý musí legislatívu dodržiavať a mal by prijať zásadu, že neznalosť zákona neospravedlňuje,“ uviedol na parlamentnom hospodárskom výbore predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozef Holjenčík.

Nechce retroaktivitu

Opoziční poslanci sa na výbore dožadovali, aby ministerstvo hospodárstva prijalo opatrenia na zmiernenie prijatej sankcie voči výrobcom zelenej elektriny, ktorá je stanovená v zákone o podpore obnoviteľných zdrojov energií, a ktorá hovorí o strate podpory na jeden rok pri nesplnení ohlasovacích povinností. Minister hospodárstva Pavol Pavlis to však rázne odmietol. „Počas pripomienkového konania k novele spomínaného zákona neprišla žiadna požiadavka na zmenu tohto zákona. Žiadna pripomienka, ani zo strany opozície ani zo strany združení či asociácií. Teraz plačeme nad rozliatym mliekom. Nútite ma prijať protizákonné opatrenia. Aby som išiel do retroaktivity. To je všetko protizákonné. Na toto ja nemôžem pristúpiť,“ odkázal opozičným poslancom Pavlis.

Nič nové

Výrobcovia, ktorí prídu o podporu na tento rok, si podľa regulátora a distribučných spoločností nesplnili svoju zákonnú povinnosť. Štátnu podporu, ktorú platia všetci odberatelia elektriny v koncových cenách, si totiž môže nárokovať len ten výrobca zelenej elektriny, ktorý do 15. apríla vráti doplatok, ktorý mu v predchádzajúcom roku neprináležal. Taktiež musí každý výrobca zelenej elektriny oznámiť ÚRSO a distribučnej spoločnosti, pod ktorú spadá, do 15. augusta, že sa bude o podporu uchádzať aj v nasledujúcom kalendárnom roku vrátane predpokladaného množstva ním dodanej elektriny. Spomínané povinnosti nie sú nové, ale v minulom roku boli prvýkrát sankcionované.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRNR SR Národná rada Slovenskej republikyÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví