Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Veterná elektráreň turbína solárny panel slnečná energia OZE
Ilustračné foto freedigitalphotos.net
7. novembra 2014 11:26 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Štát začne podporovať domové elektrárne v budúcom roku

Vďaka eurofondom a štátnemu rozpočtu pôjde na podporu kúpy malého obnoviteľného zdroja celkovo 115 miliónov eur. Podporovať sa bude päť druhov zariadení s maximálnym výkonom do 10 kilowattov.

Ľudia tešiaci sa na pomoc od štátu pri kúpe domových zelených elektrární či kotlov na biomasu si budú musieť ešte chvíľu počkať. Minulý týždeň bol splnený prvý krok preto, aby mohol štát z eurofondov pomôcť slovenským domácnostiam pri ich kúpe. Európska komisia schválila Slovensku operačný program Kvalita životného prostredia. Práve z neho sa budú príspevky rozdávať. Potrebné je však ešte celý systém pripraviť. Už dnes je však známe, že štát podporí inštaláciu domových elektrární či kúpu kotlov na biomasu sumou 115 miliónov eur. Z toho 100 miliónov eur bude pochádzať z eurofondov a zvyšných 15 miliónov eur zo štátneho rozpočtu.

Pripravujú podmienky

Spomínaný operačný program spadá pod Ministerstvo životného prostredia SR. O príspevky sa však budú ľudia uchádzať v Slovenskej inovačnej a energetickej agentúre (SIEA). V súčasnosti štátne orgány pripravujú riadiacu dokumentáciu. „Hotová by mala byť do troch mesiacov,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano. Taktiež sa v súčasnosti pracuje aj na podmienkach poskytovania prostriedkov. Definitívny dátum odkedy začne agentúra prijímať žiadosti na dotácie, zatiaľ nie je známy. SIEA sa v súčasnosti sústreďuje na to, aby nastavili nový systém podpory, ktorý bude vyhovovať náročným európskym pravidlám. „V nasledujúcich mesiacoch sa budú pripravovať súvisiace dokumenty, ako sú schémy pomoci a detailné podmienky výziev. Snažíme sa urobiť všetko preto, aby boli financie z európskych a štátnych prostriedkov využité s minimom administratívy, avšak účelne a hospodárne. Naším zámerom je, aby boli domácnostiam poskytnuté optimálne zariadenia vyhovujúce prísnym požiadavkám európskych technických štandardov, ktoré nainštalujú odborne spôsobilé osoby,“ zdôraznil pre portál vEnergetike.sk hovorca SIEA Eduard Jambor.

Zatiaľ sa nevie koľko dajú

Sumu, o ktorú sa budú môcť domácnosti v rámci podpory uchádzať, zatiaľ SIEA nekonkretizovala. Isté je iba to, že podmienky poskytovania a výšky podpory pre jednotlivé zariadenia budú stanovené na jednotku inštalovaného výkonu tak, aby sa návratnosť vložených finančných prostriedkov pri štandardných riešeniach pohybovala do 10 rokov. „Výška podpory môže byť priebežne aktualizovaná v závislosti od vývoja trhových cien zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energií,“ dodal Jambor. SIEA sľubuje, že finančných prostriedkov na celé programové obdobie je dostatok na to, aby bolo podporené každé malé zariadenie na využívanie obnoviteľných zdrojov, ktoré splní podmienky poskytnutia pomoci. Na začiatku sa hovorilo, že podpora kúpy dvoj až trojkilowattového malého obnoviteľného zdroja by sa mohla vyšplhať na 1 500 eur. Inštalácia takéhoto zariadenia pritom dnes vyjde domácnosť na približne päť tisíc eur.

Čo všetko podporia?

Príspevok môže dostať po splnení podmienok domácnosť na viacero druhov obnoviteľných zdrojov. Podporovaných bude päť druhov zariadení. „Okrem kotlov na biomasu a solárnych kolektorov určených na ohrev teplej vody alebo vykurovanie, bude možné príspevky čerpať na tepelné čerpadlá, ale aj na zariadenia na výrobu elektriny s maximálnym výkonom do 10 kilowattov, a to fotovoltické panely a veterné turbíny,“ dodal Jambor.

Nielen domácnosti

Finančnú pomoc na obnoviteľné zdroje môžu dostať okrem domácností aj ústredné orgány štátnej správy, miestnej samosprávy a podnikatelia. „Podpora pre subjekty ústrednej správy a územnej samosprávy je určená aj na zavádzanie systémov energetického a environmentálneho manažérstva a využívanie energetických služieb. Samosprávy budú mať možnosť získať prostriedky aj na vypracovanie a implementáciu nízkouhlíkových stratégií,“ doplnil Jambor, podľa ktorého z operačného program Kvalita životného prostredia sa bude financovať aj obnova systémov diaľkového vykurovania a projekty zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti v podnikoch. Jednou z podmienok pre firmy a štátne orgány či samosprávy pri podávania žiadostí o príspevky na obnovu verejných budov však bude predloženie výsledkov energetických auditov, v ktorých bude okrem iného komplexne vyhodnotený potenciál úspor energie a navrhnuté vhodné opatrenia.

Ide o úspech

Podľa generálnej riaditeľky SIEA Svetlany Gavorovej po prvý raz sa podarilo získať súhlas Európskej komisie, aby mohli byť európske prostriedky použité aj pre cieľovú skupinu, ktorou sú domácnosti. Podporu bude možné čerpať až do roku 2023. Podľa pôvodných predpokladov by sa podpory na inštaláciu malého obnoviteľného zdroja malo dočkať 70 tisíc domácností.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies