Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
OZE obnoviteľné zdroje slnečná energia
Ilustračné foto. pixabay.com
17. júna 2018 12:21 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Štát už rozdal domácnostiam na kúpu malých OZE vyše 30 miliónov

V rámci pilotného národného projektu zameraného na podporu využívania obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach bolo doteraz preplatených vyše 13 500 poukážok.

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) končí v tomto roku s pilotným projektom Zelená domácnostiam, vďaka ktorej mohli domácnosti získať dotáciu na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE). Energetická agentúra plánuje vyhlásiť ešte dve kolá prideľovania dotácie. „Posledné dve kolá pilotného národného projektu sú určené pre inštalácie tepelných čerpadiel, kotlov na biomasu a slnečných kolektorov v domácnostiach mimo Bratislavského samosprávneho kraja,“ uviedol vedúci oddelenia komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič.

Ešte dve kolá

V najbližšom 25. kole, ktoré sa uskutoční 26. júna, sa budú môcť domácnosti uchádzať celkovo o tri milióny eur. „Ako sme vopred upozorňovali, pôvodne vyčlenenú čiastku na 25. kolo vo výške 1,1 milióna eur bolo možné navýšiť na tri milióny eur vďaka nevyužitým prostriedkom z prechádzajúcich kôl,“ dodal Jurikovič.

Posledné kolo pilotného projektu Zelená domácnostiam bude vyhlásené 7. augusta. „Alokáciu posledného augustového kola oznámime dostatočne včas. Jej výška bude tiež závisieť od prostriedkov, ktoré sa uvoľnia z už vydaných nevyužitých poukážok,“ doplnil Jurikovič.

Projekt bude pokračovať

V rámci pilotného národného projektu zameraného na podporu využívania obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach bolo doteraz preplatených vyše 13 500 poukážok v celkovej hodnote viac ako 30 miliónov eur. Z toho bolo 5 231 poukážok určených na inštaláciu slnečných kolektorov, 3 454 je tepelných čerpadiel, 1 679 kotlov na biomasu a 3 208 fotovoltických systémov. „Vydaných je viac ako 3 200 ďalších poukážok v hodnote 7,8 milióna eur k zariadeniam, ktoré sa momentálne inštalujú,“ spresnil Jurkovič.

Ku koncu tohto roka by malo byť spolu podporených viac ako 18 tisíc inštalácií. Celkový rozpočet pilotného projektu je 45 miliónov eur. Projekt je súčasťou Operačného programu Kvalita životného prostredia, podpora pochádza z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátneho rozpočtu.

Aktuálne SIEA pripravuje pokračovanie projektu Zelená domácnostiam tak, aby mohli byť poukážky vydávané od roku 2019. Zámer nového projektu s celkovým rozpočtom 48 miliónov eur bol už schválený. V rámci projektu by mohlo byť do roku 2023 podporených ďalších 25 tisíc inštalácií v domácnostiach mimo Bratislavského samosprávneho kraja. „Pôvodný systém vydávania poukážok plánujeme rozšíriť o zásobník žiadostí, aby mohli domácnosti žiadať o poukážku priebežne,“ uzavrel Jurikovič.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame