Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Budova spoločnosti SPP
Budova spoločnosti SPP SITA
31. mája 2013 11:55 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Štát sa stále nerozhodol, či kúpi matku SPP

Štát sa ešte stále nerozhodol, či preberie 100-percentný podiel samotnej materskej spoločnosti Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP). O odkúpení či neodkúpení 49-percentného podielu SPP od českého akcionára, firmy Energetický a průmyslový holding (EPH), sa pritom malo rozhodnúť v prvom štvrťroku tohto roka, neskôr sa termín predĺžil do konca mája. „Nie je ešte rozhodnuté. Nepadlo ešte žiadne konečné vyjadrenie. Pravdepodobne sa opcia k vyjadreniu sa ku kúpe SPP posunie aj na mesiac jún,“ povedal pre agentúru SITA hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič. Podľa Ministerstva hospodárstva SR, ktoré je vykonávateľom akcionárskych práv 51-percentného podielu SPP, je celý proces náročný a vyžaduje si potrebný čas.

Česká spoločnosť EPH, ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetinský a Petr Kellner a slovenská finančná skupina J&T, kúpila začiatkom tohto roka 49-percentný podiel SPP za 2,6 mld. eur. Minoritný podiel v SPP jej predali vtedajší zahraniční akcionári, spoločnosti E.ON Ruhrgas a GDF Suez. Vládny kabinet odblokoval predaj 49-percentného podielu SPP v decembri minulého roku, potom čo schválil dokumenty dohodnuté s EPH. Podľa schválených dokumentov, potrebných na ukončenie celej transakcie, by mohlo Slovensko najneskôr do konca budúceho roka získať za zhruba 58,8 mil. eur spomínaný 100-percentný podiel v samotnej materskej spoločnosti SPP. Štát by tak získal kontrolu nad cenotvorbou v najväčšom slovenskom dodávateľovi plynu.

V hlavných dcérskych spoločnostiach slovenského dominantného dodávateľa zemného plynu, v SPP-distribúcia a vo firme Eustream, by mal byť majoritným akcionárom samotný SPP s 51-percentným podielom a skupina EPH s 49-percentným podielom, ktorá v nich bude mať manažérsku kontrolu.

Slovenský plynárenský priemysel je energetická spoločnosť. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. SPP poskytuje dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch. Akcionármi SPP sú Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku Slovenskej republiky (51 %) a Energetický a průmyslový holding (49 %).

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame