Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SPP
Budova spoločnosti SPP SPP
24. januára 2014 13:54 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Štát sa pripravuje na prevzatie českej dcéry SPP

Český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže súhlasí s tým, aby sa slovenský štát po prípadnom prevzatí 100-percentného podielu SPP stal jediným akcionárom aj v spoločnosti SPP CZ.

Ak sa štát nakoniec rozhodne prevziať stopercentný podiel v materskej spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP) získa úplnú kontrolu aj nad jej českou dcérou SPP CZ. Ministerstvo hospodárstva SR už požiadalo český Úrad na ochranu hospodárskej súťaže o vyjadrenie, či prípadne prebratie úplnej kontroly nad českým obchodníkom s plynom slovenským štátom nebude proti pravidlám hospodárskej súťaže. „Ten už možnú transakciu odsúhlasil. Ak teda prevezmeme 100-percentný podiel v SPP, Slovensko sa stane aj jediným vlastníkom SPP CZ,“ povedal pre agentúru SITA hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič.

Štát, ako 51-percentný akcionár v SPP, by sa mal do konca júna rozhodnúť, či prevezme zvyšných 49 % akcií, ktoré ovláda firma Energetický a průmyslový holding (EPH). Ako uviedol v decembrovom rozhovore pre agentúru SITA minister hospodárstva Tomáš Malatinský, štát ešte neprevzal stopercentný podiel v matke SPP, pretože sa snaží vyrokovať ešte výhodnejšie podmienky s ruským dodávateľom plynu, spoločnosťou Gazprom. Okrem rokovaní s ruským plynárenským gigantom o revízii dlhodobej zmluvy o dodávkach plynu zabrzdil proces prevzatia akcií slovenského dominantného dodávateľa plynu aj ďalší fakt. Ide o vyriešenie otázky okolo zásob plynu.

Kabinet Roberta Fica schválil prevzatie 49-percentného podielu SPP od českej spoločnosti EPH v septembri 2013. Štát má v pláne ovládnuť cenotvorbu zemného plynu pre odberateľov v najväčšom slovenskom dodávateľovi plynu. Jedinou cenou za prevzatie materskej spoločnosti SPP by malo byť prevzatie celého dlhu, ktorý podnik vygeneroval aj vďaka regulácii cien plynu v segmente domácnosti. Kroky vlády sa nepozdávali opozičným poslancom, ktorí sa pokúsili odvolať Roberta Fica z postu premiéra. To sa im však nepodarilo.

Česká spoločnosť EPH, ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetinský a Petr Kellner a slovenská finančná skupina J&T, kúpila začiatkom minulého roka 49-percentný podiel SPP od bývalých akcionárov, spoločností GDF Suez a EDF, za 2,6 mld. eur. Začiatkom decembra sa objavili informácie, že zo spoločnosti EPH plánuje odísť podnikateľ Kellner. Ten chce predať svoj vyše 44-percentný podiel zvyšným akcionárom.

Spoločnosť SPP CZ je dodávateľom plynu v Českej republike. Pre tento rok sa firme podarilo získať najväčšieho českého spotrebiteľa plynu, spoločnosť Teplárny Brno. Česká dcéra SPP dodá tomuto zákazníkovi 1,65 miliónov megawatthodín plynu. SPP CZ dodáva plyn v Čechách aj firmám ŽĎAS, Energetika Třinec, Erding, Moravské kovárny, Colas CZ, SEEIF Ceramic či Bekaert.

Slovenský plynárenský priemysel je energetická spoločnosť. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. SPP poskytuje dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame