Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Smart Cities
Ilustračné foto pixabay.com
4. apríla 2018 14:04 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Štát rozdá malým a stredným energetikom dotácie pre projekty Smart Cities

Úspešní žiadatelia môžu získať dotáciu až do výšky 388 tisíc eur.

Malí a strední podnikatelia z oblasti energetiky môžu získať od štátu dotácie na projekty zamerané na rozvoj inteligentných miest, takzvaných Smart Cities. Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) už vyhlásil piatu výzvu na podporu Smart Cities na Slovensku. „Tentoraz je výzva zameraná na manažment energií. Predkladané projekty môžu riešiť napríklad inteligentný systém verejného osvetlenia, software/hardware na meranie a riadenie verejnej infraštruktúry alebo zber dát o spotrebe energie v reálnom čase,“ informoval úrad podpredsedu vlády.

Podnikatelia s históriou

Úspešní žiadatelia môžu získať dotáciu až do výšky 388 tisíc eur. Výzva je určená pre malých a stredných podnikateľov, ktorí už majú preukázateľnú históriu v oblasti inovácií a grant využijú na dokončenie vlastných riešení. „Výsledkom podporeného projektu teda nebude len takzvaný nultý prototyp, ale aj jeho zavedenie a otestovanie v podmienkach konkrétneho slovenského mesta,“ dodal úrad.

Spolupráca s Lotyšmi

ÚPVII výzvu vyhlasuje v spolupráci s Lotyšskou spoločnosťou Teliko, ktorá pôsobí na medzinárodnom trhu v oblasti technologického rozvoja, programovania, výroby a inteligentného riadenia. Predložené projekty bude hodnotiť medzinárodná odborná komisia. Malí a strední podnikatelia môžu záujem o štátnu dotáciu prejaviť do 14. mája. Podrobnejšie informácie môžu získať na internetovej stránke úradu podpredsedu vlády.

„Prostredníctvom týchto výziev pomáhame do slovenských miest zavádzať inovácie pre lepší život a súčasne podporujeme slovenských podnikateľov pri experimentálnom vývoji, aby sa presadili vo svetovom meradle,“ konštatoval podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši.

Dvaja úspešní

Prvé výzvy na podporu Smart Cities úrad podpredsedu vlády vyhlásil v októbri minulého roka a boli venované manažmentu dopravy a digitalizácii verejnej správy mesta. Dotácie a možnosť zdokonaliť svoje riešenia v podmienkach Centra pre inovačné technológie vo Virgínii nakoniec získali dva projekty, a to Digitálna platforma na vizualizáciu urbanistického plánovania a Riešenie pre bezpečné rezidentské parkovanie.

Podrobné informácie získate TU.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame