Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektromobil Nissan e mobilita
Elektromobil Nissan Leaf elakiri.com
10. novembra 2016 15:08 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Štát rozbieha šrotovné na elektromobily

Od piatku 11. novembra môžu slovenskí motoristi žiadať u svojho predajcu podporu na kúpu elektromobilu alebo hybridného vozidla.

Slovenskí motoristi môžu od piatku 11. novembra dostať na kúpu elektromobilu či hybridného vozidla od štátu dotáciu. Projekt Ministerstva hospodárstva SR a Zväzu automobilového priemyslu SR podporí nákup týchto vozidiel celkovou sumou 5,2 milióna eur. „Je to prvý krok na podporu elektromobility na Slovensku. Inšpirovali sme sa známym projektom šrotovného. Chceme dostať na naše cesty viac elektromobilov,“ povedal na štvrtkovej tlačovej besede minister hospodárstva Peter Žiga.

Na elektromobil päťtisíc

Prostriedky na podporu kúpy elektromobilu a hybridného auta pôjdu z Recyklačného fondu a z automobilového zväzu. Nový automobil na čisto elektrický pohon získa príspevok päťtisíc eur a v hybridnej kombinácii s doplnkovým spaľovacím motorom získa nový vlastník dotáciu tritisíc eur. O podporu musia záujemcovia požiadať priamo predajcu. Celý projekt bude trvať do konca budúceho roka, respektíve do vyčerpania vyčlenených prostriedkov. Podporiť by sa malo viac ako tisíc nových elektromobilov či hybridných vozidiel.

Podmienky podpory

Základnou podmienkou podpory je, aby išlo o nový doposiaľ neregistrovaný automobil, predávaný na Slovensku vo verzii plug-in, teda s batériou dobíjateľnou elektrinou prostredníctvom zásuvky. Podporu môžu žiadať všetci občania, ako aj podnikateľské subjekty či samosprávy. Priamo pri kúpe vozidla sa však vyplatí len časť príspevku a zvyšok počas ďalších dvoch rokov registrácie. „Cieľom je zabrániť špekulatívnemu vývozu za hranice. Podmienkou je preto registrácia vozidla na Slovensku najneskôr do konca budúceho roka na minimálne 24 mesiacov,“ dodal prezident Zväzu automobilového priemyslu SR Juraj Sinay.

Možno aj v budúcnosti

V súčasnosti je na Slovensku registrovaných len približne tisíc elektromobilov a hybridných vozidiel. Jednou z prekážok väčšieho nákupu týchto automobilov je vysoká cena. „Slovensko je automobilová veľmoc. Loptička je teraz aj na strane predajcov, ktorí môžu rozšíriť ponuku a motivovať zákazníkov aj cenou,“ doplnil Žiga, ktorý nevylúčil, že aj po vyčerpaní v súčasnosti vyčlenených prostriedkov na podporu elektromobilov sa v budúcnosti znova vyčlenia financie zo štátneho rozpočtu na tento projekt.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies