Štát predsa len vstúpi do predaja SE. Už ide hľadať poradcu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vláda
Ilustračné foto. SITA

Vybraný poradca má pre štát vypracovať analýzu pre posúdenie možnosti navýšenia majetkovej účasti štátu v Slovenských elektrárňach.

Štát napokon vstúpi do procesu predaja 66-percentného podielu Slovenských elektrární aktívnejšie, ako len na úrovni deklaratívnych vyhlásení vládnych predstaviteľov. Vládny kabinet totiž v stredu na svojom rokovaní poveril ministra hospodárstva, aby začal s výberovým konaním na poradcu. Ten má pre štát vypracovať analýzu pre posúdenie možnosti navýšenia majetkovej účasti štátu v Slovenských elektrárňach.

V hre stále viacero možností

Ministri na čele s premiérom Robertom Ficom sa oboznámili s materiálom, v ktorom sa píše o aktuálnom stave predaja majoritného podielu slovenského dominantného výrobcu elektriny. Nenachádza sa v ňom žiadne odporúčanie pre vládu, či má kupovať predávaný podiel, a ak áno, tak či celý predávaný podiel alebo len jeho časť. Už dávnejšie sa hovorilo, že by štát mohol kúpiť od talianskej spoločnosti Enel len 17-percentý podiel tak, aby sa jeho podiel v elektrárňach navýšil na 51 % akcií. „Ďalší postup vo vzťahu k ponuke Enelu predpokladá viacero možných variant. Vzhľadom na skutočnosť, že problematika je komplikovaná a rozhodnutie ďalšej stratégie musí podporovať dlhodobo udržateľný stav. Je nevyhnutné všetky skutočnosti posúdiť komplexne, odborne a z viacerých pohľadov. Na základe takéhoto posúdenia je možné navrhnúť variantné riešenia ďalšieho postupu s vyhodnotením predpokladaných dopadov s cieľom odporučiť pre vládu SR najvýhodnejšie riešenie,“ uvádza sa v materiáli, ktorý vzali ministri na vedomie.

Cítia výhodnú pozíciu

Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré predkladalo materiál o aktuálnom stave predaja Slovenských elektrární, však na záver konštatovalo, že súčasný stav vzťahov so Slovenskými elektrárňami a eminentný záujem Enelu predať aspoň časť akcií elektrární do konca tohto roka, aby dekonsolidoval financie celej energetickej skupiny, vytvára pre slovenskú stranu výhodnú pozíciu na začiatku rokovaní.

Záujem EPH a Slovnaftu

Okrem štátu sa oficiálne o predávaný podiel Slovenských elektrární zaujímajú dvaja investori. Ide o spoločnosť Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorého vlastníkmi sú český podnikateľ Daniel Křetinský, slovenský Patrik Tkáč a finančná skupina J&T, a o firmu Slovnaft, ktorá podala ponuku spolu s maďarskou skupinou MVM Group. Hovorí sa, že o akcie Slovenských elektrární sa zaujímala aj fínska spoločnosť Fortum, ktorá to však nikdy nepotvrdila, ale ani nevylúčila. Do hry o väčšinový podiel Slovenských elektrární možno ešte vstúpi čínska spoločnosť China National Nuclear, ktorá to v súčasnosti ešte zvažuje.

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje vyše päť tisíc megawattmi inštalovaného výkonu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie EnelMH Ministerstvo hospodárstva SRSE Slovenské elektrárneVláda SR