Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektromobil vse
Ilustračné foto SITA
15. júla 2018 10:43 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Štát podporil kúpu viac ako 800 elektrických vozidiel a plug-in hybridov

Z podporených vozidiel predstavujú čisto elektrické autá viac ako 70 %, plug-in hybridy skoro 30 %.

Štát za rok a pol podporil kúpu viac ako 800 elektrických vozidiel a plug-in hybridov. Z podporených vozidiel predstavujú čisto elektrické autá viac ako 70 %, plug-in hybridy skoro 30 %. „Dotačná schéma podporujúca nákup čisto elektrických vozidiel sumou 5 000 eur a plug-in hybridov sumou 3 000 eur počas svojho trvania ukázala, že na Slovensku je aj v tejto úvodnej fáze elektromobility dopyt po čistých vozidlách,“ myslí si riaditeľ Slovenskej asociácie elektrických áut Peter Ševce.

Časť peňazí zostala

K termínu ukončenia poskytovania dotácií, ktorý nastal koncom júna tohto roku, neboli vyčerpané všetky finančné prostriedky z pôvodného balíka 5,2 milióna eur. „Dostávame sa preto do nepríjemnej situácie, kedy končíme s podporou práve v čase jej ďalšieho očakávaného rastu, rozširovania ponuky elektrických modelov na trhu a rastu počtu nabíjacích staníc,“ upozornil Ševce.

Ako náhradu končiacej schémy vyhlásilo ministerstvo životného prostredia schému pre municipality, na ktorú je vyčlenený jeden milión eur, a ktorá dostane na cesty okolo 30 elektrických áut. „Aj keď podporujeme snahu verejného sektora byť dobrým príkladom, schému s 95-percentnou štátnou podporou vnímame, žiaľ, ako obrovský nepomer v efektivite vynakladaných prostriedkov v porovnaní s končiacou schémou pre širokú verejnosť. Táto za rovnakú hodnotu priniesla na cesty 200 elektromobilov,“ dodal Ševce.

Výzva aj pre premiéra

Asociácia je presvedčená, že Slovensko potrebuje v elektromobilite jasnú politickú víziu a objednávku zo strany politických predstaviteľov. „Potrebujeme ambiciózne ciele, na ktoré sme ako krajina už dorástli. Vyzývame preto rezortné ministerstvá, ako aj premiéra na prijatie rozumných strategických materiálov, s jednoznačne určenými opatreniami a zodpovednosťami, ich finančným krytím, aby sa tieto opatrenia mohli aj uplatňovať v praxi. Práve teraz je ten správny čas,“ uzavrel Ševce.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame