Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Predseda OZ Nie ropovodu Miroslav Dragun.
Štát podľa aktivistov o ropovode z Bratislavy do Schwechatu klame. Na tento projekt už podľa nich slovenská strana preinvestovala milióny eur. Na snímke šéf občianskeho združenia Nie ropovodu Miroslav Dragun. SITA
31. júla 2013 14:35 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Štát podľa aktivistov o ropovode do Schwechatu klame

Občianske združenie Nie ropovodu tvrdí, že Ministerstvo hospodárstva (MH) SR alebo spoločnosť Transpetrol klamú verejnosť o výstavbe ropovodu cez Bratislavu do Rakúska. „Minister hospodárstva (Tomáš Malatinský – pozn. red.) sa počas stretnutia so županom vyjadril, že nie je nič rozhodnuté a je možnosť, že v hre je stále Karpatský koridor,“ uviedol na stredajšej tlačovej konferencii Miroslav Dragun, predseda občianskeho združenia Nie ropovodu. Podľa jeho vyjadrení sa aktivisti v utorok dozvedeli, že rezort hospodárstva už na rakúskej strane celkovo preinvestoval cez spoločnosť Bratislava-Schwechat Pipeline (BSP) 12,5 mil. eur, z čoho slovenská strana zaplatila 9,25 mil. eur. „Tieto peniaze boli podľa zástupkyne Transpetrolu použité na výkup pozemkov pre ropovod Bratislava – Schwechat Pipeline na napájací bod v rakúskom Kitsee,“ uviedol Dragun.

Kritizoval tiež, že rezort hospodárstva sa chváli tým, že ropovod sa má stať strategickým v rámci projektov spoločného záujmu EÚ. „Zabudol ale povedať, že MH zásadne porušuje nariadenie Európskej komisie v sekcii transparentnosť a komunikácia s verejnosťou,“ vyčítal Dragun. V nariadení sa podľa neho hovorí o tom, že investor projektu je povinný otvorene komunikovať s verejnosťou a pripravovať verejné diskusie už od prípravnej fázy projektu. „Na Slovensku sa nekonali žiadne,“ skonštatoval. Dragun rezortu hospodárstva taktiež vyčítal, že tají všetky materiály spojené s projektom a do dnešného dňa nepredstavil žiadnu ekonomickú ani technickú analýzu projektu. Navyše, hovorkyňa Transpetrolu sa mala podľa jeho slov vyjadriť, že projekt ropovodu Bratislava-Schwechat Pipeline je takmer na 100 % hotový.

Ministerstvo hospodárstva vo svojom stanovisku uvádza, že aktivisti jednoznačne nemajú dôveryhodný zdroj informácií a svojou prílišnou aktivitou vytvárajú nepravdivý a nekompetentný obraz o celom projekte. Ako ďalej uviedol hovorca rezortu Stanislav Jurikovič, z celkovej sumy 12,5 mil. eur tvorí podiel štátu 76 %. „Časť z týchto prostriedkov si vyžiadali štúdie realizovateľnosti a technické, technologické, geologické, ekonomické či iné projekty,“ dodal. Majoritná časť prostriedkov z uvedenej sumy (zhruba 8,5 mil. eur) smerovala podľa jeho slov predovšetkým na zabezpečenie výkupu pozemkov a práv prechodov (ROW) na území Rakúska, kadiaľ povedú až dve tretiny trasy ropovodu BSP (približne 60 km).

„Táto trasa je dnes pripravená takmer na 100 %,“ uviedol Jurikovič. Jej vysporiadanie bolo realizované najmä v roku 2009 a odvtedy je podľa MH SR potrebné každoročne investovať do aktualizácie ROW a ďalších práv. „Dokumentácia k takto vykúpenej a vysporiadanej trase je rozsiahla a je súčasťou každoročného nadnárodného auditu tak v spoločnosti OMV, ako aj Transpetrol,“ doplnil.

Verejnú diskusiu považuje ministerstvo hospodárstva za potrebnú vtedy, keď pôjde už o konkrétne trasovanie a detailné riešenie trasy. „Dnes sme vo fáze, kedy je potrebné schváliť územný plán, v ktorom bude regulatív, ktorý hovorí o umiestnení tohto ropovodného prepojenia,“ vysvetľuje Jurikovič. Až potom sa podľa jeho slov bude môcť vytvárať trasa, ku ktorej bude verejná diskusia.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies