Štát nemá páky na ovplyvnenie predaja Slovenských elektrární

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico
Premiér Robert Fico. SITA

Ako vyplýva z akcionárskej zmluvy uzavretej medzi talianskym investorom a druhou vládou Mikuláša Dzurindu, štát ako minoritný akcionár nemá žiadne predkupné právo na kúpu akcií. Predaj elektrární nevie štát zablokovať ani na valnom zhromaždení.

Vláda Roberta Fica sa zrejme vrátila k myšlienke posilniť pozíciu štátu v Slovenských elektrárňach. Aspoň to naznačuje ostatné vyjadrenie Úradu vlády SR, podľa ktorého chce vláda použiť peniaze získané z predaja Slovak Telekomu na posilnenie pozície štátu v energetických podnikoch, Slovenské elektrárne nevynímajúc. Ešte nie je isté, či ľavicová vláda plánuje odkúpiť 66-percentný podiel v Slovenských elektrárňach alebo od Enelu, ktorý akcie predáva, bude chcieť získať aspoň 17 % akcií. Tým by sa štát stal majoritným 51-percentným akcionárom v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny. V podstate ešte nie je vôbec isté, či štát do procesu predaja elektrární vôbec nejakým spôsobom vstúpi. Vyjadrenie úradu vlády je totiž stále zahalené rúškom tajomstva. Čo je však v celom procese dôležité, vstupu štátu do predaja elektrární nenahráva ani akcionárska zmluva. Tá totiž nedáva štátu do rúk žiadne tromfy.

Ani predkupné právo, ani právo veta

Ako vyplýva z akcionárskej zmluvy uzavretej medzi talianskym investorom a druhou vládou Mikuláša Dzurindu, ktorú má portál vEnergetike.sk k dispozícii, štát ako minoritný akcionár nemá žiadne predkupné právo na kúpu akcií. To znamená, že Enel sa so štátom de facto nemusí o predávanom podiele vôbec baviť. V akcionárskej zmluve sa uvádza, že je povolený akýkoľvek prevod akcií, ktorý nebude predstavovať porušenie ďalšieho konkrétneho článku akcionárskej zmluvy. Článok, na ktorý sa toto ustanovenie v zmluve odoláva pritom hovorí o zákaze predaja akcií Enelom počas najbližších piatich rokov od podpísania akcionárskej zmluvy. Tento termín vypršal v roku 2011. V anglickej verzii akcionárskej zmluvy nenájdete ani zmienkou o potrebe schváliť predaj na valnom zhromaždení spoločnosti. Štát tak nemá právo zablokovať celý predaj. Celá vec na valné zhromaždenie ani nepôjde.

Jedine politika

Štát, ktorý vlastne doteraz nepredložil ani predbežnú ponuku na kúpu akcií Slovenských elektrární, a jeho vyjadrenia o posilnení pozície v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny majú skôr len deklaratívny charakter, nemá reálne právne páky na to, aby predaj akcií nejako zablokoval, či zdržoval. Môže sa spoliehať len na politický vplyv. Je totiž pravdou, že nový investor bude musieť s vládou nájsť spoločnú reč. Ide totiž o strategický podnik, ktorý sa bez garantovania stabilného legislatívneho prostredia riadiť veľmi nedá. Na druhej strane však táto vláda nebude vládnuť na Slovensku večne. Rozumná ponuka zo strany kupujúceho a evidentná chuť Enelu opustiť Slovensko tak môžu ukončiť predaj elektrární ešte skôr ako prebehnú parlamentné voľby, a to aj bez požehnania slovenskej vlády.

Rozmyslia si predaj?

Agentúra Reuters v pondelok prišla s informáciou, že taliansky Enel pozastavil predaj svojich rumunských aktív. Práve ich predajom a predajom slovenských aktív chcel taliansky Enel získať zhruba 4,4 miliardy eur pre potreby zníženia zadĺženosti celej skupiny. Či plánuje Enel pozastaviť predaj aj slovenských aktív, nie je nateraz známe. Taliansky investor sa totiž k tomu zatiaľ nechce vyjadriť. „V tomto kroku sa Enel k procesu predaja Slovenských elektrární ešte nebude vyjadrovať,“ odkázala portálu vEnergetike.sk talianska skupina Enel.

Štyria záujemcovia

Podľa informácií ministra hospodárstva Pavla Pavlisa mal Enel vyhodnotiť predložené ponuky na kúpu 66-percentného podielu Slovenských elektrární do konca apríla tohto roka. Ponuku predložili štyria. Verejne sa k tomu priznala česká skupina ČEZ a rafinéria Slovnaft, ktorá má o majoritný podiel v elektrárňach záujem spoločne s maďarskou spoločnosťou MVM Group. Zvyšný dvaja záujemcovia sú zatiaľ oficiálne neznámi. Hovorí sa najmä o českej energetickej skupine Energetický a průmyslový holding (EPH) a o čínskej spoločnosti China National Nuclear Corporation. V ostatnom období boli medializované informácie, že o Slovenské elektrárne prejavil záujem aj fínsky investor.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EnelSE Slovenské elektrárneVláda SR