Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Premiér Robert Fico
Premiér Robert Fico SITA
22. marca 2015 11:31 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Štát nechce pustiť Talianov zo Slovenských elektrární

Premiér Robert Fico odkázal talianskemu Enelu, že pokiaľ nebude ukončená dostavba Atómovej elektrárni Mochovce, štát nebude súhlasiť s predajom ich majoritného 66-percentného podielu Slovenských elektrární.

Talianskej energetickej skupine Enel sa komplikuje predaj 66-percentného podielu Slovenských elektrární. Štát, ktorý ovláda v elektrárňach zvyšný 34-percentný podiel, bude zrejme pri predaji slovenského dominantného výrobcu elektriny vytvárať prekážky. Podľa premiéra Roberta Fica je potrebné za tým hľadať nedostavané dva jadrové bloky v Atómovej elektrárni Mochovce.

Najskôr Mochovce

„Podmienka, ktorú sme povedali najvyšším predstaviteľom Enelu spočíva v tom, že nebudeme s nimi spolupracovať ako štát, aby sme im nejako vytvárali podmienku na predaj ich 66 % dovtedy, pokiaľ nebude dokončený tretí a štvrtý blok v Mochovciach. Toto je podmienka, ktorú sme definovali veľmi jasne talianskemu vedeniu na stretnutí možno pred mesiacom a pol. Ak by totiž teraz začali Taliani predávať svoj podiel v elektrárňach, tak by sa podľa nás úplne zastavila výstavba (Mochoviec – pozn. red.),“ povedal Fico v relácii RTVS Sobotné dialógy.

Strčili tam nohu

Štát oficiálne nemôže talianskym energetikom brániť v predaji Slovenských elektrární. Nemá žiadne predkupné právo, ako ani právo veta. „Momentálne tá noha tam je strčená. Oni by to formálne mohli predať, ale ťažko nájdu niekoho v zahraničí, kto by to chcel kúpiť od nich, ak bude vidieť ten partner v zahraničí, že Slovenská republika ako štát nespolupracuje. Napríklad my máme predsa všetky kontrolné orgány, pokiaľ ide o jadrové zariadenia,“ povedal Fico.

Možno aj štát

Stále nie je známe, či o predávaný majoritný podiel elektrární nakoniec neprejaví záujem samotný štát. Premiér v diskusnej relácii len znova zopakoval, že štát by sa mal na celú transakciu bližšie pozrieť. „Ak budú vhodné podmienky na ďalšie posilnenie postavenia štátu v Slovenských elektrárňach potom, čo sme zobrali pod plnú kontrolu Vodnú elektráreň Gabčíkovo, štát musí o tom uvažovať. Ale najskôr sa musí dokončiť tretí a štvrtý blok v Mochovciach, lebo tam je obrovská suma peňazí preinvestovaných a bola by chyba, keby sme kvôli nejakým dátumom stratili nejaké povolenia,“ konštatoval Fico.

Chcú to predať

Šéf Enelu Francesco Starace vo štvrtok na výročnej tlačovej konferencii talianskej energetickej skupiny v Londýne potvrdil, že proces predaja Slovenských elektrární pokračuje. „Záväzné ponuky na kúpu elektrární budú prezentované najneskôr do 9. mája,“ povedal Starace v rámci prezentácie strategického plánu Enelu na roky 2015 až 2019.

Menej ako dve miliardy

Taliani počítajú, že by mohli za predaj majoritného podielu zinkasovať menej ako dve miliardy eur. Starace totiž povedal, že predaj Slovenských elektrární je súčasťou balíka v objeme 2 mld. eur, ktoré chcú získať za aktíva, ktoré v súčasnosti Enel predáva v Amerike, v Taliansku a na Slovensku. Pri komentovaní hodnoty predávaného majetku na Slovensku finančný riaditeľ Enelu Alberto De Paoli povedal, že vyššie spomínaná suma už v sebe zahŕňa aj čistý dlh Slovenských elektrární vo výške 600 miliónov eur, ktorý bude v tomto roku ešte rásť pre dostavbu dvoch jadrových blokov v Mochovciach.

Štyria záujemcovia, dvaja známi

O predávaný 66-percentný podiel Slovenských elektrární zatiaľ prejavili záujem štyria uchádzači. Nateraz je známe, že o Slovenské elektrárne prejavili záujem česká energetická skupina ČEZ a rafinéria Slovnaft spoločne s maďarskou spoločnosťou MVM Group. Týchto záujemcov potvrdil aj taliansky investor. Zvyšných dvoch zatiaľ nikto z kompetentných nekonkretizoval. V médiách sa však hovorilo ako o prípadných záujemcoch o čínskej spoločnosti China National Nuclear Corporation (CNCC) a českej energetickej skupine Energetický a průmyslový holding (EPH). V ostatnom období sa hovorí aj o záujme fínskeho investora. Podľa ostatných informácií agentúry SITA čínsky investor sa nakoniec medzi štyrmi záujemcami nenachádza.

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje 5 739 megawattmi inštalovaného výkonu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies