Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NKÚ
Najvyšší kontrolný úrad SR SITA
16. októbra 2015 14:11 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Štát málo šetrí s energiami. Tvrdia kontrolóri NKÚ.

Inšpektori z NKÚ narazili na viacero problémov a rizík súvisiacich s plnením záväzkov Slovenska vo vzťahu k Európskej únii. Slovensko podľa týchto záväzkov má do roku 2020 znížiť spotrebu primárnej energie o 20 %.

Inšpektori z Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) si posvietili na to, ako sa darí štátu pri prijímaní opatrení, ktoré majú viesť k zníženiu spotreby energií. Výsledky kontroly nie sú pre Slovensko veľmi priaznivé. Ako informovala hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková, kontrolóri narazili na viacero problémov a rizík súvisiacich s plnením záväzkov Slovenska vo vzťahu k Európskej únii. Slovensko podľa týchto záväzkov má do roku 2020 znížiť spotrebu primárnej energie o 20 %. „Svedčí o tom aj fakt, že problematike energetickej efektívnosti a úsporám energií sa v rámci šiestich kontrolovaných subjektov venovalo spolu len 12 metodických pracovníkov, ktorí mali monitorovať energetickú efektívnosť a úsporu energie,“ dodala Bolech Dobáková.

Riziká v oblasti financovania

Podľa NKÚ dôsledkom výrazne poddimenzovaného stavu odborníkov neboli do monitorovacieho systému zadávané potrebné údaje čo do množstva a kvality. „To následne znemožnilo presné vyhodnotenie cieľa energetickej efektivity,“ doplnila Bolech Dobáková. Riziká sa podľa nej objavili aj v oblasti financovania opatrení energetickej efektívnosti. Pre realizáciu jednotlivých krokov v otázke úspor energií sa pritom počíta s finančnými krytím vo výške viac ako 6 miliárd eur. „Vyčlenené prostriedky sú totiž nedostatočné, zdroje financovania značne roztrieštené,“ zdôraznila Bolech

Nefunguje spolupráca

NKÚ vykonalo kontroly na Ministerstve hospodárstva SR, Ministerstve životného prostredia SR, Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, v Slovenskej inovačnej a energetickej agentúre, v Environmentálnom fonde, či v Pôdohospodárskej platobnej agentúre. „Z pohľadu úspor energie nefunguje koordinácia a previazanosť medzi jednotlivými rezortmi,“ uviedla Bolech Dobáková.

Opatrenia na zistené nedostatky

Podľa zistení NKÚ Slovensko nie je v súčasnosti schopné zabezpečiť každoročnú obnovu objektov vo výške 3 % vykurovaných či chladených budov, ktoré vlastnia a využívajú ústredné orgány štátnej správy či samosprávy. Cieľ bol splnený len na 45 %. „Na odstránenie zistených nedostatkov prijali kontrolované subjekty 27 opatrení,“ konštatovala Bolech Dobáková. Podľa NKÚ bude v budúcnosti potrebné efektívnejšie využívať verejné zdroje, zjednodušiť administratívne procesy a účelovo využívať relevantné verejné zdroje priamo pre oblasť energetickej efektívnosti. „Je potrebné pripraviť pre budúce obdobie kontrolu energetických úspor práve v oblasti objektov verejných budov,“ uzavrela. Bolech Dobáková.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies