Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SSE
Sídlo Stredoslovenskej energetiky endorfine.sk
2. septembra 2013 17:51 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Štát ide bojovať o silnejšie postavenie v SSE

Valné zhromaždenie Stredoslovenskej energetiky (SSE) schválilo vstup nového akcionára do spoločnosti. Novým 49-percentným akcionárom sa teda stane česká firma Energetický a průmyslový holding (EPH). Minoritný podiel v SSE predáva francúzska spoločnosť Electricité de France. Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič, štát teraz ako 51-percentný akcionár v SSE ide zabojovať o silnejšie postavanie vo firme, keďže manažérsku kontrolu odovzdá francúzsky investor novému akcionárovi.

„V súčasnosti prebiehajú rokovania, ktoré budú viesť k posilneniu štátu v tejto spoločnosti, čo bude obsahovať nová akcionárska zmluva. Ku konkrétnym veciam sa vyjadríme po ukončení rokovaní,“ povedal Jurikovič pričom upozornil, že EPH ešte nie je akcionárom SSE. „Tento proces bude prebiehať a definitívne sa tak stane po podpise akcionárskej zmluvy a potrebných dokumentov, ktoré budeme predkladať na rokovanie vlády,“ konštatoval Jurikovič.

Electricité de France a Energetický a průmyslový holding podpísali koncom mája tohto roku konečnú dohodu o predaji minoritného podielu vo výške 49 %, ktorý v spoločnosti Stredoslovenská energetika držala francúzska firma. Hodnota transakcie je približne 400 miliónov eur.

Stredoslovenská energetika dodáva energiu pre takmer 712 tisíc zákazníkov. Okrem elektrickej energie dodáva svojim zákazníkom aj zemný plyn. Pôsobí najmä na strednom Slovensku, a to už viac ako 85 rokov. Francúzsky investor Electricité de France kúpil 49-percentný podiel v SSE pred viac ako desiatimi rokmi za 158 mil. eur. Zvyšok akcií drží v rukách štát prostredníctvom Fondu národného majetku SR.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies