Štát elektrárňam nedá pokoj. Tentokrát ide riešiť Gabčíkovo.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vodná elektráreň Gabčíkovo
Vodné dielo Gabčíkovo SITA

Problémom má byť Zmluva o prenájme Vodnej elektrárne Gabčíkovo, ktorú pred ukončením privatizácie Slovenských elektrární, podpísali Vodohospodárska výstavba a Slovenské elektrárne. Štátny podnik Vodohospodárska výstavba tvrdí, že Slovenské elektrárne zmluvu v súčasnosti nedodržujú.

Slovenské elektrárne, ktoré ovláda talianska skupina Enel, v ostatnom období čelia zo strany štátu zvýšenému záujmu. Po tom, ako Taliani zverejnili svoje rozhodnutie predať svoj 66-percentný podiel v elektrárňach, štát začal verejne riešiť v spoločnosti viacero problémov, ktoré boli na stole už dlhé roky. Najprv v júli poslal do podniku policajnú raziu, ktorá mala hľadať dokumenty dokazujúce spáchanie obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a zločinu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie. Malo sa to týkať samotnej privatizácie Slovenských elektrární, ktorá bola zavŕšená v apríli 2006. Tentokrát vláda strany Smer-SD ide riešiť zmluvu o prenájme Vodnej elektrárne Gabčíkovo.

Neštandardná zmluva?

Zmluvu o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo podpísali v marci 2006, teda ešte pred samotným ukončením privatizačného procesu, štátny podnik Vodohospodárska výstavba a Slovenské elektrárne. Vtedy na Slovensku vládol kabinet Mikuláša Dzurindu. Podpisom zmluvy získali elektrárne právo prevádzkovať gabčíkovskú elektráreň na obdobie 30 rokov. Táto zmluva sa však nepozdávala nastupujúcej prvej Ficovej vláde, ktorá ju v roku 2007 napadla na súde s tým, že ju chcela zrušiť. Doteraz sa na súdoch rozohralo okolo tejto zmluvy celkovo dvanásť súdnych sporov.

Vraj nedodržujú zmluvu

Vodohospodárska výstavba dnes tvrdí, že zmluvu aj napriek tomu, že s ňou nesúhlasí, stále dodržiava. „Vzhľadom na skutočnosť, že do dnešného dňa nebolo príslušnými súdmi vydané právoplatné rozhodnutie o určení neplatnosti zmluvy postupujeme tak, ako keby zmluva bola platná,“ uviedol vodohospodársky podnik v materiáli, ktorým by sa mala v stredu zaoberať vláda. Problém má však byť na strane Slovenských elektrární. Podľa štátneho podniku práve elektrárne nedodržujú zmluvu, a to aj napriek tomu, že ju považujú za štandardnú a stále platnú. „Slovenské elektrárne si neplnia povinnosti vyplývajúce zo zmluvy, na základe čoho dochádza v súčasnosti k viacerým problémom spojeným s prevádzkou Vodnej elektrárne Gabčíkovo, v dôsledku ktorých vzniká pre náš podnik škoda,“ dodala Vodohospodárska výstavba.

Elektrárne nesúhlasia

Slovenské elektrárne sú presvedčené, že si plnia všetky záväzky vyplývajúce zo zmluvy. „Sme presvedčení o maximálnej efektívnosti a výhodnosti súčasného usporiadania vzťahov na Vodnom diele Gabčíkovo. Manažment vodného diela v rámci širšieho portfólia elektrární je rozhodne najlepšou alternatívou pre obe strany, Slovenskú republiku aj Slovenské elektrárne,“ reagovali pre portál vEnergetike.sk Slovenské elektrárne.

Problémy s platbami

Jedným z problémov majú byť platby s výhradou. Slovenské elektrárne od septembra 2013 uhrádzajú Vodohospodárskej výstavbe pravidelnú platbu vyplývajúcu zo Zmluvy o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo s výhradou jej jednoznačnej neoprávnenosti. Elektrárne totiž spochybňujú zmluvný vzťah medzi Vodohospodárskou výstavbu a Slovenským vodohospodárskym podnikom. Slovenské elektrárne tak listom zo septembra minulého roka vyzvali Vodohospodársku výstavbu na vrátenie sumy vo výške viac ako 43 miliónov eur. Uvedená suma predstavuje platby zaplatené Vodohospodárskej výstavbe odo dňa uzavretia zmluvy do septembra 2013. „Možnosť platiť s výhradou pritom Zmluva o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo nestanovuje a od uzavretia zmluvy do septembra 2013 predmetnú platbu Slovenské elektrárne platili bez výhrad,“ konštatuje vodohospodársky podnik.

Platby uhrádzajú

Elektrárne uviedli, že Vodohospodárskej výstavbe odvádzajú 65 % výnosov z predaja elektriny vyrobenej na Vodnom diele Gabčíkovo. Taktiež uhrádzajú aj prevádzkové náklady. Hovoria aj o investíciách do projektov na zvýšenie prevádzkovej spoľahlivosti a bezpečnosti technologického zariadenia gabčíkovskej elektrárne. „Len za údržbu sme zaplatili počas doterajšej prevádzky približne 14 miliónov eur,“ dodali elektrárne.

Chýbajú im údaje

Aktuálnym problémom medzi oboma zmluvnými stranami majú byť aj chýbajúce údaje. Štátny podnik sa sťažuje, že od elektrární nedostáva všetky potrebné údaje, na základe ktorých by si mohol skontrolovať výpočet ročného poplatku, ktorý majú Slovenské elektrárne za prevádzku Gabčíkova platiť. „Od roku 2010 neúspešne a opakovane žiadame od Slovenských elektrární potrebné údaje k výpočtom výnosu za predaj produktov silovej elektriny a podporných služieb pre účely ročného vyúčtovania a overenia si správnosti výpočtov fakturácie zo strany Slovenských elektrární,“ uvádza Vodohospodársky podnik. Ten neverí výpočtom zo strany elektrární, pretože vraj môžu ovplyvňovať výšku vlastných tržieb z predaja elektriny cez svoju dcérsku spoločnosť SE Predaj. „Napríklad iba za rok 2010 predstavoval rozdiel medzi sumou tržieb pôvodne vypočítanou Slovenskými elektrárňami a sumou vypočítanou nezávislým audítorom vybraným Slovenskými elektrárňami sumu vo výške 797 606 eur,“ spresnil štátny podnik.

Majú ohrozovať prevádzku

V neposlednom rade majú Slovenské elektrárne, ako prevádzkovateľ gabčíkovskej vodnej elektrárne, ohrozovať bezpečnosť a efektívnosť jej prevádzky. Vodohospodárska výstavba totiž tvrdí, že elektrárne nevykonali vo vodnej elektrárni generálne opravy turbín. „Do dnešného dňa nebol záväzným spôsobom zo strany štatutárnych orgánov Slovenských elektrární odsúhlasený časový harmonogram realizácie generálnych opráv turbín. Tie mali byť už dávno realizované,“ doplnil vodohospodársky podnik, podľa ktorého Slovenské elektrárne pre ekonomické dôvody posúvajú termín vykonania generálnych opráv turbín tak, aby ich počas trvania Zmluvy o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo vykonali iba raz, pričom ďalšie generálne opravy by po skončení zmluvy musel urobiť štátny podnik na vlastné náklady.

Elektrárne nesúhlasia

„Odmietame tvrdenia o ohrození bezpečnej a efektívnej prevádzky Vodnej elektrárne Gabčíkovo z dôvodu nevykonania generálnych opráv turbín. Počas celej doterajšej prevádzky vodnej elektrárne z našej strany nedošlo k žiadnym závažným poruchám alebo iným rizikovým udalostiam. Dôkazom vynikajúceho stavu technologických zariadení boli aj povodne minulý rok, keď všetky gabčíkovské turbíny boli v prevádzke a prevádzali povodňové prietoky,“ zdôraznil slovenský dominantný výrobca elektriny s tým, že na koncepcii generálnych opráv turbín sa stále pracuje. Podľa elektrární súčasné vedenie Vodohospodárskej výstavby odmietlo koncepciu generálnych opráv odsúhlasenú predchádzajúcim vedením. Preto od roku 2012 začali pracovať na koncepcii podľa nových požiadaviek štátneho podniku. „Napriek tejto koncepčnej zmene sme potvrdili harmonogram aj rozsah generálnych opráv listom generálnemu riaditeľovi Vodohospodárskej výstavby z júla minulého roka a v súlade s obsahom listu prebieha príprava generálnych opráv,“ konštatovali Slovenské elektrárne, podľa ktorých zástupcovia Vodohospodárskej výstavby doteraz nepredložili v komisii pre prípravu generálnych opráv žiadne výhrady voči novému postupu.

Chcú podniknúť ďalšie kroky

Vodohospodársky podnik je pripravený podniknúť voči Slovenským elektrárňam ďalšie kroky. „Vyzveme Slovenské elektrárne na nápravu aktuálneho nežiaduceho stavu spojeného s prevádzkou Vodnej elektrárne Gabčíkovo, v dôsledku ktorého nám vzniká škoda. Ak ani na základe výzvy nedôjde zo strany Slovenských elektrární k zjednaniu nápravy, uplatníme všetky nároky a podnikneme ďalšie kroky,“ konštatoval štátny podnik.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie SE Slovenské elektrárneVláda SR