Štát chce podľa IDH obmedziť malých dodávateľov energií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zákon právo súd
Ilustračné foto freedigitalphotos.net

Podľa riaditeľa Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo Ondreja Mateja je plánom Ministerstva hospodárstva SR tichá novelizácia zákona o ochrane spotrebiteľa a Občianskeho zákonníka.

Štát potichu pripravuje zmeny v legislatíve, ktoré zásadne ovplyvnia najmä menších dodávateľov energií. Konštatoval to v utorok na tlačovej konferencii riaditeľ Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo (IDH) Ondrej Matej. Podľa neho je plánom Ministerstva hospodárstva (MH) SR tichá novelizácia zákona o ochrane spotrebiteľa a Občianskeho zákonníka. „Keby táto novela nadobudla účinnosť a platnosť, tak de facto prestane existovať konkurencieschopnosť a konkurencia v predaji energie,“ upozornil Matej.

Ako ďalej uviedol riaditeľ IDH, spomínaná novelizácia má zaviesť jednotnú podobu 14-stranovej nemennej zmluvy. „To, čoho sme dnes svedkami, že môže obchodník spolu so zákazníkom si dojednať cenu energie a podmienky, za ktorých bude táto cena dojednaná, nebude možné po tejto novele,“ vysvetlil Matej.

Ďalším problémom podľa jeho slov je zrušenie plnomocenstva na tretie osoby, čo môže znemožniť uzatváranie zmlúv s lacnejšími predajcami. „Sídliská, paneláky alebo spoločenstvá si chcú spraviť aukciu na koncovú cenu energie, to nebude možné,“ doplnil.

Podľa IDH navrhované legislatívne zmeny môžu zvýšiť cenovú hladinu energií pre zákazníkov. „Podomový predaj využívajú najmä nové firmy na trhu distribúcie. Tie spravidla bývalým monopolom konkurujú najmä cenou, teda ponúkajú zákazníkom nižšiu cenu ako tradiční dodávatelia,“ podotkol Matej. Zvýšením nepriamych nákladov na získanie nových klientov a tiež zaťažením prebytočnými byrokratickými procesmi už podľa neho tieto ceny nebudú vedieť zabezpečiť.

Špecialista pre trh s elektrinou spoločnosti Energy analytics Ján Smoleň poukázal na fakt, že Slovensko má jednu z najvyšších cien elektrickej energie v EÚ, hoci cena silovej elektriny v regióne klesá. „Čo nám Európska únia dnes veľmi výrazne vytýka, je to, že tá časť elektrickej energie, ktorá je stanovená regulátorom, nie je skoro nijako analyticky podložená a je v podstate len na rozhodnutí regulátora,“ podotkol Smoleň.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR