Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vláda
Zľava: Predseda strany SNS Andrej Danko a predseda strany Smer-SD Robert Fico počas tlačovej konferencie po skončení zasadnutia koaličnej rady na Bôriku. SITA
8. februára 2017 17:18 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Štát chce ovládnuť energetiku na Slovensku

Podľa premiéra Roberta Fica v súčasnosti je počuť, že niektorí privatizéri v distribučných spoločnostiach uvažujú o predaji svojich podielov.

Štát bude hľadať spôsoby ako posilniť svoje postavenie v energetike. „Budúci týždeň v utorok (na rokovaní koaličnej rady – pozn. red.) budeme mať od ministra hospodárstva predloženú jasnú predstavu o tom, ako sa chce štát správať v oblasti energetiky. Chceme hovoriť o tom, aké ďalšie kroky sme schopní v energetike na posilnenie štátu urobiť,“ povedal po stredajšom rokovaní koaličnej rady predseda strany Smer-SD Robert Fico.

Od elektrární po distribučky

Koaliční partneri by mali na nasledujúcej koaličnej rade rokovať aj napríklad o tom, či má alebo nemá štát posilniť svoje postavenie v Slovenských elektrárňach. Taktiež budú analyzovať ako posilniť postavenie štátu v distribučných spoločnostiach. „Počúvame, že tiež uvažujú privatizéri, že by predali svoje podiely, a ak chcú predávať, tak my chceme dať nohu do dverí a využiť tento moment na posilnenie štátu. Je tu záujem, aby bol štát v energetike ešte silnejší,“ konštatoval Fico. Dodal, že koalícia bude budúci týždeň diskutovať aj na tému nového šéfa regulačného úradu, či o zmenách v strategickom a regulačnom zákone.

Chcú mať v tom jasno

Podľa predsedu strany SNS Andreja Danka Slovensko potrebuje novú koncepciu energetiky na obdobie desiatich či dvadsiatich rokov. „Nie je možné, že by štát nemal jasno ako v tejto oblasti pokračovať. Musíme naozaj priznať, že tá pozícia štátu v týchto spoločnostiach (energetických – pozn. red.) je často štatistická. Máme mnoho nástrojov, vrátane daňových inštrumentov, ktoré štát môže regulárne používať, aby sme si vytvorili dialóg s investormi, ktorí sa správajú v spoločnostiach nečitateľne,“ uzavrel Danko s tým, že koaliční lídri budú rokovať o tom, či sa štát bude uchádzať o odkúpenie distribučných spoločností.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies