Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vláda
Zľava: Predseda strany SNS Andrej Danko a predseda strany Smer-SD Robert Fico počas tlačovej konferencie po skončení zasadnutia koaličnej rady na Bôriku. SITA
8. februára 2017 17:18 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Štát chce ovládnuť energetiku na Slovensku

Podľa premiéra Roberta Fica v súčasnosti je počuť, že niektorí privatizéri v distribučných spoločnostiach uvažujú o predaji svojich podielov.

Štát bude hľadať spôsoby ako posilniť svoje postavenie v energetike. „Budúci týždeň v utorok (na rokovaní koaličnej rady – pozn. red.) budeme mať od ministra hospodárstva predloženú jasnú predstavu o tom, ako sa chce štát správať v oblasti energetiky. Chceme hovoriť o tom, aké ďalšie kroky sme schopní v energetike na posilnenie štátu urobiť,“ povedal po stredajšom rokovaní koaličnej rady predseda strany Smer-SD Robert Fico.

Od elektrární po distribučky

Koaliční partneri by mali na nasledujúcej koaličnej rade rokovať aj napríklad o tom, či má alebo nemá štát posilniť svoje postavenie v Slovenských elektrárňach. Taktiež budú analyzovať ako posilniť postavenie štátu v distribučných spoločnostiach. „Počúvame, že tiež uvažujú privatizéri, že by predali svoje podiely, a ak chcú predávať, tak my chceme dať nohu do dverí a využiť tento moment na posilnenie štátu. Je tu záujem, aby bol štát v energetike ešte silnejší,“ konštatoval Fico. Dodal, že koalícia bude budúci týždeň diskutovať aj na tému nového šéfa regulačného úradu, či o zmenách v strategickom a regulačnom zákone.

Chcú mať v tom jasno

Podľa predsedu strany SNS Andreja Danka Slovensko potrebuje novú koncepciu energetiky na obdobie desiatich či dvadsiatich rokov. „Nie je možné, že by štát nemal jasno ako v tejto oblasti pokračovať. Musíme naozaj priznať, že tá pozícia štátu v týchto spoločnostiach (energetických – pozn. red.) je často štatistická. Máme mnoho nástrojov, vrátane daňových inštrumentov, ktoré štát môže regulárne používať, aby sme si vytvorili dialóg s investormi, ktorí sa správajú v spoločnostiach nečitateľne,“ uzavrel Danko s tým, že koaliční lídri budú rokovať o tom, či sa štát bude uchádzať o odkúpenie distribučných spoločností.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame