Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SE atómová elektráreň Mochovce
Areál atómovej elektrárne v Mochovciach. SITA
5. júla 2016 10:29 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk

Štát čaká, čo na dostavbu Mochoviec povedia analýzy

Ministerstvo hospodárstva sa zatiaľ nechce vyjadrovať k aktuálnemu stavu dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce.

Postoj Ministerstva hospodárstva SR (MH) v otázke dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce je v súčasnosti vlažný. Ako 34-percentný akcionár Slovenských elektrární, ktoré dostavujú dva jadrové bloky, sa nechce vyjadrovať k možnému predražovaniu, či k možným posunom termínu dostavby. „V oblasti dostavby jadrovej elektrárne Mochovce bolo vytvorených viacero pracovných skupín, ktoré sa zaoberajú rôznymi oblasťami a špecifikami tejto investičnej akcie. Momentálne je predčasné vyjadrovať sa k výsledkom, od nich však bude závisieť postoj rezortu,“ povedal pre portál vEnergetike.sk hovorca ministra hospodárstva Maroš Stano.

Cotugno: Mochovce dostaviame!

Šéf Slovenských elektrární Nicola Cotugno pred zhruba dvomi týždňami na samotnej stavbe v Mochovciach sľúbil, že jadrové bloky dobudujú. Elektrárne dosiahli v dostavbe tretieho bloku ďalší míľnik. Zavŕšili kontrolnú montáž reaktora tohto bloku. Tretí blok tak vstupuje do testovacej fázy.

Cena otázna

Stále tak zostáva otázne, či si dostavba mochoveckých blokov vyžiada zvýšenie prostriedkov. Doteraz akcionári Slovenských elektrární schválili pre projekt investície vo výške 4,6 miliardy eur. Podľa medializovaných informácií by sa mohol projekt predražiť o zhruba 500 miliónov eur. Všetko má rozlúsknuť expertná skupina zložená zo zástupcov všetkých akcionárov.

Otázne aj termíny

V súčasnosti je tretí blok dokončený na 92,5 % a štvrtý blok na 74,9 %. Analýza expertnej skupiny by mala dať odpoveď aj na to, o koľko mesiacov sa môže dostavba predĺžiť. Ostatné termíny hovorili o zavážaní jadrového paliva do tretieho bloku koncom tohto roka a začiatkom budúceho roka mali byť do siete dodané v novom bloku vyrobené prvé kilowatthodiny elektriny. V súčasnosti je naplánovaná zavážka jadrového paliva v roku 2017. Štvrtý jadrový blok by sa mal uviesť do prevádzky následne o ďalší rok. Po začatí dostavby Mochoviec sa pritom hovorilo o rokoch dostavby 2012, resp. 2013.

Dostavbu dvoch mochoveckých jadrových blokov má stále na starosti talianska spoločnosť Enel, ktorá v súčasnosti predáva zo svojho 66-percentného podielu v Slovenských elektrárňach polovicu českej energetickej skupine EPH. Taliansky investor má záujem predať aj zvyšný 33-percentný podiel, urobiť tak však bude môcť až po definitívnej dostavbe jadrových blokov.

Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport (tá už na dostavbe nepracuje – pozn. red.), slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať po ich dokončení inštalovaný výkon po 471 megawattov, čo pokryje asi 13 % z celkovej spotreby elektriny na Slovensku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies