Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Panel solárny slnečný slnko elektrina OZE
Ilustračné foto SITA
14. mája 2018 14:56 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Štát bude niektorým podnikom kompenzovať podporu elektriny z OZE

Energeticky náročné podniky by si mali ročne na kompenzáciách rozdeliť 80 miliónov eur. Takú sumu vyrokovalo ministerstvo hospodárstva s rezortom financií.

Elektrina vyrobená z nových obnoviteľných zdrojov energií (OZE) by mala byť po novom podporená prostredníctvom aukcií. Počíta s tým novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojoch energií, ktorej návrh Ministerstvo hospodárstva SR v pondelok predložilo do pripomienkového konania. „Výrobcovia elektriny z podporovaných zdrojov budú viac vystavení trhovému pôsobeniu, čo je aj v súlade s plánmi EÚ a Energetickej únie. Urobili sme inventúru v systéme podpory výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov a teraz ho prostredníctvom novely ideme nanovo nastaviť,“ povedal na stretnutí s novinármi minister hospodárstva Peter Žiga.

Rozhodne súťaž

Spomínaná novela zákona má zachovať práva existujúcich výrobcov, ale obmedzí podporu pre nové zariadenia. „Pre nové väčšie výkony nad 500 kilowattov sa podľa nových pravidiel zavedie aukcia, kde si štát vyberie zariadenie pre výrobu elektriny z OZE, ktoré podporí. Konečná cena bude výsledkom súťaže,“ spresnil Žiga s tým, že prioritou novely je zabezpečiť nákladovú efektívnosť pri minimálnom dosahu na koncové ceny energie.

Súčasné nastavenie systému podpory elektriny vyrobenej z OZE ukladá povinnosť pre prevádzkovateľov regionálnych distribučných sústav vykupovať podporovanú elektrinu, ktorá sa používa na krytie strát v sústave. „Nahradiť by to mala centralizácia prostredníctvom jednotného výkupcu. Zavedie sa aj jeden zúčtovateľ podpory, ktorým bude spoločnosť OKTE,“ dodal Žiga.

Úľava pre podniky

Ministerstvo hospodárstva sa pre vyššiu konkurencieschopnosť priemyslu rozhodlo v novele zaviesť aj úľavu pre energeticky náročné podniky. Tá im má znížiť koncovú cenu elektriny, Týkať sa to bude len podnikov, ktorých významnú časť nákladov tvoria náklady za elektrinu a významne to ovplyvňuje ich cenu v konkurencii na trhu. Podmienkou bude aj spotreba najmenej jednej gigawatthodiny elektriny v predchádzajúcom roku. Kritériá výberu takýchto podnikov vychádzajú podľa ministra zo špecifikácie prílohy Usmernenia EK o štátnej pomoci v oblasti ochrany životného prostredia a energetiky na roky 2014 až 2020. „Úľavy budú platiť len pre oprávnené odvetvia, ktoré nenavrhuje, ani neurčuje ministerstvo a rozhodujúcim nie je ani parameter veľkosti podniku. Podniky získajú významnú pomoc v konkurenčnom boji, po ktorej dlhodobo volali,“ zdôraznil minister.

Návrhom zákona sa ustanovuje základný právny rámec poskytovania kompenzácie, teda zníženie nákladov platby TPS súvisiacich s financovaním podpory výroby elektriny z OZE pre podniky, ktoré spĺňajú podmienky špecifikované zákonom. „Kompenzácia bude transparentná a nediskriminačná pre všetkých žiadateľov, ktorí splnia podmienky na poskytnutie kompenzácie v rámci schváleného limitu na príslušné rozpočtové obdobie. Podľa odhadov by malo ísť o približne 200 podnikov,“ uviedol Žiga s tým, že kompenzácia a jej výška bola predmetom náročných rokovaní s ministerstvom financií. Zdrojom financií bude totiž štátny rozpočet, z ktorého by malo ísť ročne na kompenzácie 80 miliónov eur.

Lokálny zdroj

Novela zákona taktiež zavádza ako nový prvok lokálny zdroj. Inštitút lokálneho zdroja s výkonom do 500 kilowattov predstavuje zariadenie na výrobu elektriny určené takmer výhradne na spotrebu v danom odbernom mieste. „Ide o zariadenia s výkonom niekoľko desiatok až stoviek kilowattov, a teda sú vhodné pre podnikateľské subjekty,“ uviedol Žiga. Inštitút lokálneho zdroja podľa neho získa pozornosť najmä u záujemcov o fotovoltiku. „Ide o pokrývanie spotreby výrobou z variabilných obnoviteľných zdrojov energie priamo na odbernom mieste bez významnejšieho vplyvu na elektrizačnú sústavu a bez ďalších nákladov, ako je platba do TPS,“ doplnil minister.

Zmenu legislatívy bude rezort ešte konzultovať aj s Európskou komisiou. Ak návrh novely zákona o obnoviteľných zdrojov vláda schváli, Národná rada SR by o ňom mala rokovať na jeseň. „Nové pravidlá by mali začať platiť od januára budúceho roka,“ konštatoval Žiga.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame