Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektromobil e mobilita Tesla
Elektromobil Tesla S teslamotors.com
26. novembra 2017 11:16 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Štát bude naďalej podporovať nákup elektromobilov

V rámci projektu, ktorý realizuje Zväz automobilového priemyslu SR, je podpora na jedno batériové elektrické vozidlo stanovená na 5 000 eur a podpora na jedno plug-in hybridné vozidlo 3 000 eur.

Keďže sa projekt podpory kúpy ekologických vozidiel začal kvôli dlhému schvaľovaciemu procesu realizovať o päť mesiacov neskôr, nestihli sa vyčerpať všetky alokované prostriedky. Zväz automobilového priemyslu SR (ZAP) preto predložil Recyklačnému fondu žiadosť o predĺženie projektu a ten bude pokračovať v nezmenenej forme aj po 1. januári 2018. Informoval o tom na piatkovej tlačovej konferencii prezident ZAP Juraj Sinay. Recyklačný fond na projekt schválil 5 mil. eur, prvá fáza projektu sa mala ukončiť v roku 2017, počet podporených áut mal dosiahnuť minimálne tisíc.

ZAP má dlhodobo záujem podporovať rozvoj ekologických vozidiel, ktoré nie sú výhradne poháňané spaľovacím motorom. Preto začal v roku 2016 realizovať projekt podpory kúpy ekologických osobných áut a úžitkových vozidiel do 3,5 tony. „Kedže sme mali možnosť stretnúť sa so štátnym tajomníkom ministerstva životného prostredia Norbertom Kurillom, môžeme informovať, že akcia bude pokračovať ďalej s podpísaným dodatkom k pôvodnej zmluve, s tým, že zatiaľ naše dohody viedli k termínu 30. jún 2018. Naša snaha je samozrejme skončiť akciu tak, ako bola pôvodne plánovaná, teda koncom roku 2018,“ uviedol Sinay.

Prudký rozvoj elektromobility je v súčasnosti vyvolaný hlavne legislatívnymi iniciatívami na európskej úrovni. Nariadenia Európskeho parlamentu z roku 2014 stanovili postupy na zníženie emisií CO2 z nových osobných a ľahkých úžitkových automobilov do roku 2020 a nastavili rámec pre budovanie infraštruktúry pre alternatívne palivá naprieč všetkými členskými štátmi únie. Na základe toho si mali členské štáty EÚ vytvoriť vnútroštátne politické rámce a stanoviť v nich národné ciele, zámery a podporné opatrenia.

Na Slovensku boli schválené viaceré strategické materiály, ktoré načrtli podľa ZAP dva scenáre vývoja alternatívnych palív a vozidiel do roku 2020. Štandardný scenár počíta s rezervovaným vnímaním verejnosti a konzervatívnym podnikateľským prostredím. Cieľom je 10 tisíc elektrických vozidiel a plug-in hybridov. Technologický scenár je viac optimistický, kalkuluje s vyššou angažovanosťou podnikov a pozitívnym vnímaním zo strany verejnosti. Cieľ je dosiahnuť 25 000 elektrických vozidiel a plug-in hybridov. Štandardný scenár Stratégie rozvoja elektromobility v Slovenskej republike predpokladá na konci roku 2017 približne 1 300 registrovaných ekologických vozidiel, technologický scenár približne 3 120 registrovaných vozidiel.

Projekt, ktorý realizuje ZAP SR, vychádza tiež z tohto strategického materiálu. V rámci neho je podpora batériových elektrických vozidiel (BEV) v projekte stanovená na sumu 5 000 eur na jedno vozidlo, podpora plug-in hybridných vozidiel (PHEV) na sumu 3 000 eur na jedno vozidlo. V očakávanom mixe registrácie ekologických vozidiel je možné v rámci projektu teoreticky podporiť až 1 152 vozidiel.

„Schválením projektu podpory kúpy vozidiel vznikli nediskriminačné a zároveň motivačné podmienky pre každého vlastníka vozidla,“ povedal Sinay. „Náš zväz čerpal pri aplikácii mechanizmu tejto podpory zo skúseností, ktoré sme získali pri úspešnom manažovaní štátnej podpory, tzv. „šrotovného“ v roku 2009. Vtedy sa alokovalo viac ako 42 500 adresných príspevkov,“ dodal.

Podľa viceprezidenta ZAP Pavla Prepiaka projekt pozitívne podporuje aktívny prístup rezortných ministerstiev a inštitúcií z oblasti priemyslu, vedy, výskumu a samosprávy pri napĺňaní strategických zámerov spoločnosti. Záujem o ekologické vozidlá pritom stúpa. „Priemerný počet mesačných rezervácií vozidiel je 36, pričom v posledných šiestich mesiacoch je to až 40 vozidiel. Celkový počet rezervovaných podpôr, od začiatku projektu 11. novembra 2016 do 8. novembra 2017, dosahuje 445 vozidiel, z toho približne 60 % tvoria elektrické vozidlá, zvyšných 40 % plug-in hybridy. V štruktúre vlastníkov tvoria najväčší podiel právnické osoby – až 81,5 %, fyzické osoby 15,5 %, samostatne zárobkovo činné osoby tvoria 4,5 %, obce 0,5 %,“ ozrejmil momentálne štatistiky elektromobilov Prepiak.

„Pri pokračovaní projektu je výhľad čerpania prostriedkov v roku 2018 optimistický. Vychádza z dosiahnutých výsledkov v roku 2017 a predpokladu mesačného záujmu o 40 až 50 vozidiel počas roku 2018,“ doplnil Pavol Prepiak. „Pri predĺžení nábehovej krivky projektu sa zrealizuje environmentálny cieľ projektu, teda podpora registrácie najmenej 1 000 ekologických vozidiel“, dodal.

Zväz automobilového priemyslu SR zastupuje záujmy 202 právnych subjektov, ktoré pôsobia v oblastiach – výskum, vývoj, výroba a predaj automobilov, motocyklov alebo ich súčastí, dovoz motorových vozidiel, projekcia a výroba náradia pre automobilový priemysel a príprava odborníkov v rámci odvetvia automotive.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies