Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektromobil e mobilita Tesla
Elektromobil Tesla S teslamotors.com
26. novembra 2017 11:16 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Štát bude naďalej podporovať nákup elektromobilov

V rámci projektu, ktorý realizuje Zväz automobilového priemyslu SR, je podpora na jedno batériové elektrické vozidlo stanovená na 5 000 eur a podpora na jedno plug-in hybridné vozidlo 3 000 eur.

Keďže sa projekt podpory kúpy ekologických vozidiel začal kvôli dlhému schvaľovaciemu procesu realizovať o päť mesiacov neskôr, nestihli sa vyčerpať všetky alokované prostriedky. Zväz automobilového priemyslu SR (ZAP) preto predložil Recyklačnému fondu žiadosť o predĺženie projektu a ten bude pokračovať v nezmenenej forme aj po 1. januári 2018. Informoval o tom na piatkovej tlačovej konferencii prezident ZAP Juraj Sinay. Recyklačný fond na projekt schválil 5 mil. eur, prvá fáza projektu sa mala ukončiť v roku 2017, počet podporených áut mal dosiahnuť minimálne tisíc.

ZAP má dlhodobo záujem podporovať rozvoj ekologických vozidiel, ktoré nie sú výhradne poháňané spaľovacím motorom. Preto začal v roku 2016 realizovať projekt podpory kúpy ekologických osobných áut a úžitkových vozidiel do 3,5 tony. „Kedže sme mali možnosť stretnúť sa so štátnym tajomníkom ministerstva životného prostredia Norbertom Kurillom, môžeme informovať, že akcia bude pokračovať ďalej s podpísaným dodatkom k pôvodnej zmluve, s tým, že zatiaľ naše dohody viedli k termínu 30. jún 2018. Naša snaha je samozrejme skončiť akciu tak, ako bola pôvodne plánovaná, teda koncom roku 2018,“ uviedol Sinay.

Prudký rozvoj elektromobility je v súčasnosti vyvolaný hlavne legislatívnymi iniciatívami na európskej úrovni. Nariadenia Európskeho parlamentu z roku 2014 stanovili postupy na zníženie emisií CO2 z nových osobných a ľahkých úžitkových automobilov do roku 2020 a nastavili rámec pre budovanie infraštruktúry pre alternatívne palivá naprieč všetkými členskými štátmi únie. Na základe toho si mali členské štáty EÚ vytvoriť vnútroštátne politické rámce a stanoviť v nich národné ciele, zámery a podporné opatrenia.

Na Slovensku boli schválené viaceré strategické materiály, ktoré načrtli podľa ZAP dva scenáre vývoja alternatívnych palív a vozidiel do roku 2020. Štandardný scenár počíta s rezervovaným vnímaním verejnosti a konzervatívnym podnikateľským prostredím. Cieľom je 10 tisíc elektrických vozidiel a plug-in hybridov. Technologický scenár je viac optimistický, kalkuluje s vyššou angažovanosťou podnikov a pozitívnym vnímaním zo strany verejnosti. Cieľ je dosiahnuť 25 000 elektrických vozidiel a plug-in hybridov. Štandardný scenár Stratégie rozvoja elektromobility v Slovenskej republike predpokladá na konci roku 2017 približne 1 300 registrovaných ekologických vozidiel, technologický scenár približne 3 120 registrovaných vozidiel.

Projekt, ktorý realizuje ZAP SR, vychádza tiež z tohto strategického materiálu. V rámci neho je podpora batériových elektrických vozidiel (BEV) v projekte stanovená na sumu 5 000 eur na jedno vozidlo, podpora plug-in hybridných vozidiel (PHEV) na sumu 3 000 eur na jedno vozidlo. V očakávanom mixe registrácie ekologických vozidiel je možné v rámci projektu teoreticky podporiť až 1 152 vozidiel.

„Schválením projektu podpory kúpy vozidiel vznikli nediskriminačné a zároveň motivačné podmienky pre každého vlastníka vozidla,“ povedal Sinay. „Náš zväz čerpal pri aplikácii mechanizmu tejto podpory zo skúseností, ktoré sme získali pri úspešnom manažovaní štátnej podpory, tzv. „šrotovného“ v roku 2009. Vtedy sa alokovalo viac ako 42 500 adresných príspevkov,“ dodal.

Podľa viceprezidenta ZAP Pavla Prepiaka projekt pozitívne podporuje aktívny prístup rezortných ministerstiev a inštitúcií z oblasti priemyslu, vedy, výskumu a samosprávy pri napĺňaní strategických zámerov spoločnosti. Záujem o ekologické vozidlá pritom stúpa. „Priemerný počet mesačných rezervácií vozidiel je 36, pričom v posledných šiestich mesiacoch je to až 40 vozidiel. Celkový počet rezervovaných podpôr, od začiatku projektu 11. novembra 2016 do 8. novembra 2017, dosahuje 445 vozidiel, z toho približne 60 % tvoria elektrické vozidlá, zvyšných 40 % plug-in hybridy. V štruktúre vlastníkov tvoria najväčší podiel právnické osoby – až 81,5 %, fyzické osoby 15,5 %, samostatne zárobkovo činné osoby tvoria 4,5 %, obce 0,5 %,“ ozrejmil momentálne štatistiky elektromobilov Prepiak.

„Pri pokračovaní projektu je výhľad čerpania prostriedkov v roku 2018 optimistický. Vychádza z dosiahnutých výsledkov v roku 2017 a predpokladu mesačného záujmu o 40 až 50 vozidiel počas roku 2018,“ doplnil Pavol Prepiak. „Pri predĺžení nábehovej krivky projektu sa zrealizuje environmentálny cieľ projektu, teda podpora registrácie najmenej 1 000 ekologických vozidiel“, dodal.

Zväz automobilového priemyslu SR zastupuje záujmy 202 právnych subjektov, ktoré pôsobia v oblastiach – výskum, vývoj, výroba a predaj automobilov, motocyklov alebo ich súčastí, dovoz motorových vozidiel, projekcia a výroba náradia pre automobilový priemysel a príprava odborníkov v rámci odvetvia automotive.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame