Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina zse
Ilustračné foto ZSE
28. novembra 2013 17:12 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Štát ako akcionár v SSE by si mal polepšiť

Ministerstvu hospodárstva sa podľa slov hovorcu Stanislava Jurikoviča podarilo vyrokovať s novým akcionárom v Stredoslovenskej energetike lepšie a silnejšie kontrolné právomoci.

Štát, ako 51-percentný akcionár v spoločnosti Stredoslovenská energetika, a.s. (SSE), si vraj po vstupe nového akcionára polepšil. Myslí si to Ministerstvo hospodárstva SR (MH), ktoré v energetickom podniku vykonáva akcionárske práva. „Štát získa lepšie a silnejšie kontrolné právomoci vo firme, ako to bolo pri odchádzajúcom akcionárovi,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič.

V novej akcionárskej zmluve je podľa Jurikoviča napríklad nanovo definované predkupné právo na akcie SSE, či špeciálne vymenované transakcie, pre ktoré bude potrebný súhlas. „Osobitne silno bude môcť byť kontrolované uzatváranie materiálnych zmlúv, pri ktorých protistranou SSE môže byť subjekt zo skupiny Energetický a průmyslový holding. Podľa akcionárskych zmlúv s minulým akcionárom, štát nemal právo takéto zmluvy so spriaznenými osobami zablokovať,“ dodal Jurikovič.

Česká spoločnosť Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetinský a Petr Kellner a slovenská finančná skupina J&T, v stredu oznámila, že definitívne dokončila svoj vstup do Stredoslovenskej energetiky. Prevzala tak minoritný 49-percentný podiel vo firme, ale s manažérskou kontrolou. Spomínaný podiel jej predala francúzska firma Electricité de France (EDF) za zhruba 400 mil. eur. Francúzsky investor kúpil 49-percentný podiel v SSE pred viac ako desiatimi rokmi za 158 mil. eur.

Akcionári už stihli na mimoriadnom valnom zhromaždení schváliť aj nových členov predstavenstva a dozornej rady. Novým predsedom predstavenstva SSE sa stal Martin Fedor. Nové obsadenie predstavenstva doplnili Petr Sekanina a Jiří Feist. Novým podpredsedom dozornej rady sa stal Marek Spurný. Personálne zmeny schválili akcionári aj v stopercentnej dcérskej spoločnosti Stredoslovenská energetika – Distribúcia, a. s. Jej novým predsedom predstavenstva sa stal František Čupr. Do predstavenstva zasadnú aj Róbert Ševela a Petr Kozojed. Na pozícii podpredsedu dozornej rady SSE – D bol zvolený Tomáš David.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame